Вдишете длабоко, а потоа стегнете ги тупаниците. Додека полека издишувате во устата, олабавете го стисокот. Повторете неколку пати додека дишењето не стане рамномерно.

Побарајте уште две маици во видеото подолу. Можете да ги практикувате не само кога имате напад на паника, туку и секогаш кога сте напнати и под стрес. Ќе ве опушти и ќе донесе олеснување на вашиот нервен систем.

Има многу работи кои можат да не вознемират – преголем стрес на работа, доцнење, конфликт со други луѓе, некое трауматично искуство, ситуација во која многу луѓе зависат од нас, а не успеавме да го направиме она што беше потребно…

Сето ова може да предизвика анксиозност и напад на паника, но не е секогаш неопходно да се има специфичен предизвикувач. Можеме само да седиме дома и да лежиме во кревет и да доживееме напад на паника поради размислување за нешто што не плаши до таа мера што ќе ја изгубиме контролата над себе, своето однесување и емоциите.

ИЗВОРАло
претходниот член,Опомени и казни за сопствениците на хаварисани возила во Кисела Вода
Следната статијаДржавата ќе помага во поправање на сликата за високото образование во Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде