Доколку немате можност да бидете сами и да испиете чаша чај од камилица, најдобро би било да ја испробате оваа вежба, пишува Крстарица.

Искусен инструктор по јога, наставник Пилан Анис, ја сподели оваа едноставна вежба за дишење која според неговото искуство и зборови го стимулира нервниот систем и ве ослободува од вознемирените мисли.

Вежбата се нарекува Здив од радост и се применува на следниов начин:

Застанете со нозете раширени во ширина на рамената. Свиткајте ги колената малку, оставете ги рацете да паднат директно паралелно со телото. Вдишете преку носот околу една третина од белите дробови. Во исто време, кренете ги раширените раце без да ги свиткате додека не бидат паралелни со линијата на рамото. Продолжете да дишете додека не се полнат белите дробови околу две третини. Без спуштање на рацете, раширете ги кон колковите, како крилја.

Вдишете што е можно подлабоко, подигнете ги раширените раце нагоре, така што дланките се свртени едни на други над главата.

Отворете ја устата и издишете пред звукот на „Ха“! Свиткајте се напред, силно свиткајте ги колената и вратете ги рацете назад.

Направете го тоа со темпо што ви одговара. Не ја присилувајте оваа вежба. Луѓето со висок крвен притисок треба да ја избегнуваат оваа вежба и да изберат физички помалку вежби за дишење. Ако имате вртоглавица за време на вежбата, треба веднаш да го вратите дишењето во нормала, советува наставникот Анис.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде