Се ближи крајот на работната недела, а на многумина им снемува енергија. Ако ви се случи да заспиете на работа, обидете се со следните начини да се разбудите.
  • За да се разбудите, станете од столот

Предолгото седење на едно место може да ја влоши дневната поспаност. Периодично станување од работната станица и одење наоколу предизвикува крв. Исто така, може да ви помогне да останете будни и да се концентрирате на вашата работа.

  • Испрскајте го лицето со ладна вода

Ако се борите да останете будни на работа, одете во тоалет и испрскајте го лицето со ладна вода. Овој брз и лесен трик може повторно да ве активира и да го обезбеди многу потребното будење.

  • Слушајте музика

Ако сте поспани на работа, извршувањето на работата во тишина може да биде предизвик. Може да се чувствувате како да заспиете во секое време.

За да го разбудите мозокот, слушајте музика во која уживате, дури и на телефон, преку слушалки, за да не ги вознемирувате другите колеги.

  • Земете лесен ручек наместо обилен

Ако се справувате со честа дневна поспаност, обилниот ручек може да ја влоши вашата состојба.

Потрудете се да се држите настрана од грицки, безалкохолни пијалоци или јаглехидрати како бел леб и бели тестенини, а за време на паузата за ручек грицкајте овошје или салата.

  • Дремнете но само кратко

Понекогаш затворањето очи е единствениот начин да се надмине дневната поспаност. Ако треба да ги затворите очите, обидете се да дремнете за време на паузата за ручек.

ИЗВОРНовости
претходниот член,На колку време треба да се направи пауза од земањето на витамини и минерали?
Следната статијаЗошто дистописките романи „1984“ и „В како Вендета“ се најдоа на црната листа на британски универзитет?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде