Можеби ќе се изненадите, но примената на глицерин е многу широка, и ќе ви помогне во најнеочекуваните ситуации, дури и ќе ви заштеди време, пари и нерви, особено кога станува збор за чистење и одржување на домот. Тоа не е ничија омилена активност, нели?

  • Исчистете ги “тешките” дамки

Можете да ги отстраните дамките од бобинки со истурање глицерин или истурање глицерин на обоено парче тапациран мебел, а потоа исплакнете го во солена вода.

Исто така, лесно ќе исчистите свежа дамка од кафе или чај ако ставите мешавина од глицерин и кујнска сол на обоениот дел од облеката, во сооднос еден спрема еден.

Штом дамката исчезне, веднаш измијте ја на вообичаен начин, рачно или во машина за перење.

  • Глицерин против прашина

Ако полирате лакиран дрвен мебел и огледала со глицерин, прашината нема да се наталожи на нив.

  • Подовите ќе светат

Ако имате паркет или ламинат во вашата куќа, едноставно избришете ги со мешавина од вода и глицерин во сооднос од 3 лажици глицерин до 5 литри вода. Подовите ќе светат веднаш откако ќе се исушат!

  • Правилно одржување на мебел од кожа

Ако сте изгребале мебел од кожа, само избришете го со памучна крпа натопена во глицерин. Повторете ја постапката два до три пати.

  • Прозорци

Измешајте глицерин и етил алкохол во сооднос од еден до десет и избришете ги прозорците со оваа мешавина.

Долго време, ниту прашина, ниту нечистотија нема да ја нарушат чистотата на вашите прозорци.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Околу 12000 Македонци се вакцинирале во Врање, најмногу со „Синофарм“
Следната статијаЕргофобија: Ирационален страв од работа

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде