Од почетокот на пандемијата, продажбата насуплементи е драстично зголемена, бидејќи многумина веруваат дека овие производи се клучни за зачувување на имунитетот.

Меѓу најважните супстанции за зачувување и зајакнување на одбранбениот систем се витамин Ц и витамин Д, како и минералите цинк и селен.

Она што е исто така клучно е редовното внесување на пробиотици бидејќи, како што велат нашите експерти, клучот за добар имунитет лежи во здравјето на цревата и цревната флора.

Зошто цинк и селен?

Цинкот помага во заздравување на раните, одличен е за коските, ноктите, губење на чувството за вкус и многу други болести.

Цинкот, но и селенот, се важни за зајакнување на имунитетот и треба да се додадат во исхраната, или да се зајакне храната во која се наоѓаат.

Цинкот помага и при ментален напор, а исто така игра важна улога во спречувањето на настинки, грип и хронични инфекции.

За силен имунитет

Цинкот е минерал кој се наоѓа во организмот во количина од само 2-3 g, но е неопходен за нормално функционирање на организмот, но првенствено за развој на имунолошкиот систем.

Цинкот се користи во превенција од настинка и грип или при хронични инфекции, бидејќи ја стимулира одбраната и има антиоксидантна улога.

Овој минерал помага за заздравување на раните побрзо, ја намалува отпорноста на инсулин, спречува зголемување на простатата, влијае на производството на сперма, се користи во третман на импотенција и стерилитет, влијае на производството на тестостерон, ја обновува менталната свежина, за отстранување на белите дамки на ноктите, акните, губење на чувството за вкус.

Селенот е еден од најмоќните антиоксиданти. Неопходно е за зајакнување на имунолошкиот систем и функционирање на тироидната жлезда, а истражувањата покажуваат дека луѓето со ниско ниво на овој минерал се подложни на болести и вирусни инфекции.

Сепак, експертите советуваат да не се претерува со внесот на селен, бидејќи постои тенка линија помеѓу недостатокот и вишокот на овој минерал во организмот.

Каде ги има?

Природни извори на цинк се: црвено месо (свинско, говедско), житарки од житарки (не застаклени), пченични никулци, спанаќ, боранија, грашок, јајца, млеко, остриги, вино, семки од тиква, пивски квасец. Се верува дека само околу 10% од цинк се апсорбира од храната, затоа е потребно да се консумираат поголеми количини отколку што е препорачано.

Природни извори на селен се: риба и морски плодови, спанаќ, печурки, квасец, јајца, семки од сончоглед, цели зрна и лук, како и храна богата со протеини. Сепак, бразилските ореви се вистински рудник за селен: само едно овошје ја содржи потребната дневна доза на селен.

Препорачани дневни дози

Препорачани дози на цинк за деца се:

 • доенчиња до 12 месеци 2-3 мг;
 • деца од 1 – 3 години 3 мг;
 • деца од 4 до 8 години 5 мг:
 • деца од 9 до 13 години 8 мг;
 • момчиња 14 – 18 години 11 мг;
 • девојчиња 14 – 18 години 9 мг.

Препорачани дози на цинк за возрасни се:

 • мажи 11 мг;
 • жени 8 мг;
 • бремени жени 11 мг;
 • доење 12 мг.

Препорачани дози на селен за деца се:

Повеќето луѓе го добиваат препорачаниот дневен внес на овој минерал од храна, но во случај на голем недостаток, се препорачува внесување на селен во форма на таблети.

 • деца од 1 – 3 години 20 мг;
 • деца од 4 до 9 години 30 мг;
 • деца од 10 до 13 години 40 мг;
 • деца постари од 14 години 55 мг.

Препорачани дози на селен за возрасни се:

-возрасни до 65 години 55 мг;

 • постари од 65 години до 70 мг;
 • постари од 75 години до 80 мг.

Во која форма е најдобро да ги земате?

Во време на епидемија, многу е важно на нашето тело да не му недостасува цинк и селен, а лекарите препорачуваат додатоци на суплементи, односно додатоци во исхраната што може да се најдат во сите аптеки.

Постои комбинација на овие два минерали, иако на лекарите им се препорачува повеќе да земаат додатоци одделно.

Тие се најмалку ефикасни кога се земаат во форма на шумливи таблети, бидејќи не содржат доволно количество минерали во оваа форма.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Како ќе изгледа британскиот Божиќ
Следната статијаВолт Дизни ќе отпушти 32.000 работници

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде