Волт Дизни Ко во средата соопшти дека ќе отпушти 32.000 работници, пред се во своите тематски паркови, што е пораст од 28.000 што ги објави во септември, бидејќи компанијата се бори со ограничени клиенти поради пандемијата на корона вирус.

Отпуштањата ќе бидат во првата половина на 2021 година, соопшти компанијата во поднесувањето документи до Комисијата за хартии од вредност.

На почетокот на овој месец, Дизни соопшти дека им се заканува дополнителни работници од својот тематски парк во Јужна Калифорнија поради неизвесноста кога државата ќе дозволи повторно отворање на парковите.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде