Владата на Велика Британија се соочува со повици да објават научни совети за Божиќ, поради предупредувањата дека еден заразен гостин со КОВИД19 може да зарази третина од оние на собир во домаќинството.

Според правилата откриени од премиерот во вторникот, до три домаќинства можат да формираат „меур“ пет дена во текот на Божиќ.

Тоа поттикна некои научници да проговорат, предупредувајќи дека мешањето неизбежно ќе доведе до зголемување на инфекциите во новата година.

Некои велат дека владата требало да стави поголем акцент на опасностите и потенцијалните мерки за контрола.

Сега експертите повикаа владата да објави совети дадени од Научната советодавна група за итни случаи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде