дома животен стил ДИВАЛИ – ПРОСЛАВА НА ПОБЕДАТА НА ДОБРОТО НАД ЗЛОТО

ДИВАЛИ – ПРОСЛАВА НА ПОБЕДАТА НА ДОБРОТО НАД ЗЛОТО

Индискиот празник ДИВАЛИ (Фестивал на светлината) е прославуван од повеќе од милијарда луѓе низ целиот свет, овој петдневен фестивал на светлата носи молитва, празници, огномет и, за некои, нова година.

74
0

Дивали е најважниот фестивал на годината во Индија – време за славење на триумфот на светлината над темнината, знаењето над незнаењето и доброто над злото. Широко празнуван меѓу повеќе од милијарда луѓе од различни вери низ Индија и нејзината дијаспора, петте дена од Дивали се одбележани со молитва, празници, огномет, семејни собири и добротворни прилози. За некои, Дивали е исто така почеток на нова година.

Но, Дивали е можеби најпознат како фестивал на светлината. Потекнува од санскритскиот дивали, што значи „ред на светла“, Дивали е познат по светло запалените глинени ламби што славениците се редат надвор од своите домови. (Погледнете ги блескавите фотографии од Дивали, фестивалот на светлата.)

Датумите на овој фестивал се темелат на хинду-лунарниот календар, кој го одбележува секој месец со времето кога Месечината треба да кружи околу Земјата. Дивали започнува непосредно пред пристигнувањето на новата месечина помеѓу хинду-месеците Асвина и Картика – што обично паѓа во октомври или ноември од грегоријанскиот календар. Во 2020 година, Дивали започнува на 12 ноември, а неговиот најважен фестивалски ден ќе се одржи на 14 ноември.

Значењето на Дивали – и неговите многу легенди

Дивали се слави толку широко – тоа е важен религиозен фестивал за хиндусите, но исто така се прославува и кај Џаините, Сиките и Будистите – каде што нема единствена приказна за потеклото. Но, иако секоја религија има свој историски наратив зад празникот, сите тие на крајот претставуваат победа на доброто над злото.

Само во хиндуизмот – кој се смета за најстара жива религија во светот, датира од вториот милениум п.н.е. – постојат неколку верзии на приказната за Дивали кои се разликуваат меѓу географските заедници. Овие, сепак, се епски приказни за победата освоени од мажи кои се сметаа за олицетворение на хиндуистичкиот бог Вишну, сметан за одржувач на универзумот, и чија улога е да го врати балансот на доброто и злото во време на неволја.

Во северна Индија, Дивали го одбележува триумфалното враќање на принцот Рама во градот Ајодја по 14 години егзил поради заговор на неговата злобна маќеа – и по херојското спасување на неговата сопруга Сита, инкарнација на божицата Лакшми, која беше киднапирана од страна на ривалскиот крал Равана.

Во Јужна Индија, во меѓувреме, Дивали ја почитува победата на лордот Кришна над демонскиот крал Наракасура, кој затвори 16.000 жени во неговата палата и изрече строги казни за кој било од неговите поданици што се осмели да се спротивстави на него. И во западна Индија, фестивалот го слави прогонот на Вишну на кралот Бали – чија огромна моќ стана закана за боговите – за подземниот свет.

Сиките, Џеините и Будистите, три малцински религии во Индија, имаат свои приказни за Дивали. За Сиките, чија религија се појави кон крајот на 15 век, како движење во рамките на хиндуизмот, што е особено посветено на Вишну, Дивали го одбележува ослободувањето на гуруто Харгобинд од 17 век по 12 години затвор од страна на императорот Мугал Jaахангир. Џаин, чија античка религија датира од средината на првиот век пр.н.е. и исто така споделува многу верувања во хиндуизмот, набудувајте го Дивали како ден кога лордот Махавира, последниот од големите учители на ainаин, достигна нирвана. И будистите, чија религија се појави кон крајот на 6 век п.н.е. во она што некои го опишуваат како реакција на хиндуизмот, го слават како ден кога хинду-царот Ашока, кој владеел во третиот век п.н.е., се преобразил во будизам.

Надвор од овие приказни, Дивали е исто така прослава на хинду-божицата на богатството и среќата, Лакшми. Во раното аграрно општество во Индија, Дивали се совпадна со последната жетва пред зимата – време да се молиме за Лакшми за добра среќа. Денес, индиските бизниси сè уште го сметаат Дивали за првиот ден на финансиската нова година.

Како се слави Дивали

Исто како што легендите за Дивали се разликуваат од регион до регион, така е и со ритуалите на празникот. Она што на повеќето им е заедничко, изобилството на слатки, семејните дружења и осветлувањето на глинени ламби што ја симболизираат внатрешната светлина што го штити секое домаќинство од духовна темнина.

Но, генерално, секој од петте дена на Дивали има свое значење.

На првиот ден од Дивали, луѓето се молат на божицата Лакшми, печат слатки и ги чистат своите домови – кои ги украсуваат следниот ден со ламби и ранголи, дизајни направени на подот од обоен песок, прав, ориз или цветни ливчиња. Третиот ден на Дивали е најважен: На ​​овој ден, луѓето можат да одат во храмот да го честат Лакшми или да се соберат со пријателите и семејството на гозби и огномет. Поклониците исто така ги запалија светилките што ги прикажаа претходниот ден. За многу славенички, четвртиот ден на Дивали ја означува новата година и време за размена на подароци и желби. Конечно, петтиот ден е обично ден за почитување на браќата и сестрите.

Со текот на годините, Дивали стана најголемата празнична сезона во Индија – натпреварувајќи се Денот на благодарноста или Божиќ во Соединетите Држави. Купувачите ги користат продажбите и заедниците низ Индија и низ целата нејзина дијаспора, домаќини на мали саеми. Огнометите се исто така голем дел од прославите, особено во Њу Делхи, каде што честопати се критикувани за предизвикување на скокови во познатото лошо загадување во градот.

Оваа година, сепак, пандемијата на коронавирусите ги надминува овие прослави. Некои храмови ќе пренесуваат услуги преку Интернет, додека семејните собири ќе бидат поинтимни од вообичаеното – доколку воопшто се случат. Во меѓувреме, Дејли Делхи забрани употреба на петарди оваа година со надеж дека ќе го ублажи штетниот ефект на загадувањето на воздухот врз респираторните системи кај луѓето, кои се особено ранливи за време на пандемијата. И, во САД, градовите од Њујорк до Сан Антонио ги преместуваат своите фестивали Дивали преку Интернет.

Додека сенката фрлена од коронавирусот ќе го направи горчливо ова Дивали, за многумина кои што го одбележуваат празникот, тие можеби ќе можат да извлечат утеха од духот на празникот – верувањето дека, на крајот, светлината ќе триумфира над темнината.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде