дома животен стил 16 СОВЕТИ ЗА ПОДОБАР ЖИВОТ

16 СОВЕТИ ЗА ПОДОБАР ЖИВОТ

Што можете да ги примените за да го подобрите вашиот живот: секој за 2 минути

151
0

Смејте се пред да добиете вакцина за грип

Вакцината против грип го намалува ризикот од заболување за 40-60 проценти, се вели во извештајот на Центарот за контрола и превенција на болести. Најважното нешто што треба да се расположи: да се биде позитивно расположен на денот на вакцинацијата може да ја зголеми ефикасноста на вакцината, принудувајќи го вашиот имунолошки систем да го подобри одговорот на антителата, според една студија од 2017 година. Пред да го засукате ракавот, гледајте смешни видеа или прелистајте ги вашите фотографии од одмор.

Дали сте дијабетичар? Јадете го овој „десерт“

За да го стабилизирате шеќерот во крвта после јадење, обидете се да јадете јаглехидрати на крајот. Според една студија, луѓето со дијабетес тип 2 јаделе пилешки сендвич: 1) цели со пауза од 10 мин меѓу двете половини; 2) прво леб, пилешко / зеленчук 10 мин подоцна; 3) прво пилешко / зеленчук, леб 10 мин подоцна. Опција 3 ги намали нивоата на шеќер во крвта и одговорот на инсулин за 3 часа.

Почивај на едната нога

За да се подобри рамнотежата и здравјето на глуждовите, личниот тренер Џеф Вотерс ги завршува тренинзите со варијација на тестот за трезвеност: Застанете со раширени раце и затворени очи. Подигнете ја едната нога и држете ја во таа позиција до една минута. Променете ги страните и повторете. Ова ќе ги зајакне тетивите и лигаментите во зглобовите, колената и колковите. Исто така, рамнотежата на едната нога потпомага и за долговечност.

Нека биде ова вашиот нов ручек

Дневната замена на оброкот со шејк е меѓу најмалку користените алатки за управување со сопствената тежина, вели Спенсер Надолски, лекар за остеопатија. Измешајте 30 гр ванила во прав, половина чаша боровинки и неколку сецкани ореви со вода или млеко. Немате мешалка? Измешајте го протеинот со вода и остатокот изедете го на страна. Има само 300 kcal, и ќе бидете доста сити.

Среќен брак, среќно срце

Истражувачите следеле луѓе во брак 19 години за да видат како подемите и падовите во емотивната врска влијаат на нивниот ризик од срцеви заболувања. Излегува дека брачните парови кои работат на подобрување и усовршување на нивната врска се заклучува дека имаат помалку лош холестерол и поумерена телесна тежина, додека „влошените“ бракови се поврзани со зголемен дијастолен (понизок) крвен притисок. Да, чувај го бракот под контрола, прочитај го следниот совет.

Погледнете се едни со други

Седнете кон вашиот партнер така што колената да се допираат и гледајте се во очи без да разговарате, 2 минути. „Експериментите покажуваат дека ова го зголемува чувството на приврзаност, дури и кај странците“, вели д-р Александра Кејтекис од Центарот за здрав секс во Лос Анџелес. „Кога имате време, направете го ова 4 минути.“

Проширете го секое мени веднаш

Инженерите за менија (да, тие постојат) знаат дека посетителите на ресторани имаат тенденција прво да го прегледаат централниот дел од менито; потоа одат од десно, од горе налево. Тоа е местото каде рестораните сакаат да стават производ со најголема заработка, вели Арон Ален, консултант за ресторани. Нека не ве залажува: размислете надвор од кутијата за да направите подобар избор кога станува збор за храната.

Кивај како вампир

Само за неколку минути може да ги научите вашите деца за „кивање како вампир“, а тоа ќе помогне да ве заштитиме од безброј бактерии што ги имаат овие малечки. Помислете на игра, да кивнете во неговиот свиткан дел од раката – како Дракула кога сака да го скрие лицето под наметка – наместо себеси во раката, воздухот или во вас.

Земете повеќе од лук

За да извлечете максимум од лукот за вашиот имунолошки систем, исецкајте неколку чешниња и оставете ги парчињата да стојат неколку минути. Ова го промовира формирањето на алицин, кој има антиоксидативно дејство. Измешајте лук во прелив за салата или пржете го со мешавина или измешајте го со крем сирење и користете го како дресинг, вели Викторија Мејзес, д-р, од Центарот за интегративна медицина во Аризона.

Слабејте ја со намалување на температурата

Во раните години на 20 век, просечната зимска температура во американските домови била 17,5 степени, до крајот на тој век била 24,5. Враќајќи се на средината на 60-тите години, вие би го натерале вашето тело да работи многу понапорно за да ве стопли, зголемувајќи го неговиот енергетски трошок за 10 проценти и со тоа трошејќи до 300 дополнителни калории на ден.

Посети – буквално

За да изградите големи мускули, треба да кренете и големи тежини. Но, постои и несакан ефект: тесни ‘рбетни дискови од тешки сквотови, дедлифти и притискања од рамо. „Висењето од вратило ги растегнува мускулите на грбот и прави простор да тече крв помеѓу дисковите“, вели Ли Бојс, овластен личен тренер. Посетете во интервал од 30 секунди или кога и да се чувствувате вкочането.

Полнење со најдобро масло

Научниците од државата Ајова (САД) открија дека нашите тела подобро апсорбираат 8 хранливи материи (вклучувајќи Бета каротен и витамини А, Е и К) кога јадеме салата од зеленчук со соја масло. И колку повеќе масло (до 2 лажици), толку повеќе состојки се апсорбираат. Побарајте органски нехидрогенизирани масла како основа за вашиот додаток или направете своја мешавина.

Пијте го ова пред јадење

Дали се плашите дека ќе прејадете во паб? Советникот за здравствена исхрана за мажи Алан Арагон препорачува да направите „ужина“ 2 минути пред да ја напуштите куќата: измешајте 20g протеин од сурутка со 475 ml вода. Може да ви помогне да го намалите внесувањето на премногу калории во ресторан каде оброците имаат тенденција да бидат премногу обилни и калорични.

Кажете ДА за салатата од градината

Лудоста по кељот стана старомодна. За нов, свеж избор на оброци, исфрлете кељ или слични зеленило и додадете салата од крес, вели шефот на ресторанот Синиот Змеј во Бостон. Поточарка е исто така полна со хранливи материи и обезбедува жива и зачинета закуска што крева салати, подготвена храна и ја подига на повисоко ниво.

Избришете лево, десно, насекаде

Една од подобрите работи што можете да ја ставите во вашиот рачен багаж се влажните марамчиња за дезинфекција. Користете ги за да го исчистите квадратниот метар на кој управувате. Најголеми собирачи на микроби се помошни маси, навлаки за безбедносни ремени, отвори за вентилација, џебови на седиштата и, секако, кога имате можност, исчистете ја рачката на вратата од тоалетот.

Подобрете го расположението

Тешко е да се вознемириш или лутиш кога се чувствуваш благодарен, покажува истражувањето на Соња Љубомирски, професор по психологија на Универзитетот Риверсајд во Калифорнија. Љубомирски предлага да напишете список – по можност еднаш неделно – за работите што ве прават благодарни и секогаш да гледате на тоа кога сте лошо расположени или се чувствувате вознемирени.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде