Колку често се фаќате себеси како претерано размислувате за најмалите работи, сè до тешките животни одлуки и работите што ве мачат? Вашите мисли постојано доаѓаат и тешко е да ги спречите.

Прекумерното размислување и како тоа може негативно да влијае на менталното здравје, а психологот Лалита Суглани од Велика Британија откри девет знаци кои ќе ве предупредат дека премногу се измачувате и како да го спречите тоа.

  • Сакате да ги „читате“ луѓето и да се чувствувате под стрес кога не можете да ги дешифрирате чувствата на другите луѓе.
  • Ги доведувате во прашање вашите одлуки и одлучувате да побарате совет од неколку луѓе.
  • Сакате да дојдете до основната причина зошто некој го кажал тоа што ви засметало.
  • Благите и недоволни одговори ве тераат да се запрашате зошто некој ви се лути.
  • Често се сеќавате на непријатни моменти и долго се критикувате поради нив.
  • Планирате разговори со некого однапред и размислувате за тоа каков курс може да оди.
  • Се фокусирате на работи кои не можете да ги контролирате, промените или подобрите.
  • Го замислувате најлошото сценарио или исход.
  • Ги преиспитувате одлуките што сте ги донеле.
  • Сосема е нормално понекогаш да размислувате за проблемите во животот, бидејќи на тој начин создавате одредени планови и калкулации во вашата глава – какви чекори да преземете и како да се позиционирате во иднина, но треба да знаете кога е доволно и каде границата е.

Прекумерното размислување влијае на тоа како ги перципирате луѓето и ситуациите околу вас, ве спречува да донесете важна одлука и ве спречува да уживате во сегашниот момент.

Некои од прашањата што луѓето кои премногу се преиспитуваат се: „Што ако некој не ме сака?“ или „Што ако мојата одлука ги влоши работите?“

Една од последиците на ваквиот начин на размислување е појавата на анксиозност која ве спречува да донесувате важни одлуки и избори, но и да напредувате токму поради постоењето на нереален страв.

Најдете работи кои ве исполнуваат и уживајте во нив повеќе, исто така некои хоби ќе ви го окупираат умот.

Меѓутоа, ако сè уште не можете да се ослободите од прекумерното и секојдневно размислување, секогаш е добро и корисно да разговарате со професионалец кој ќе ви помогне во тоа.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Пет типа на пијалоци кои скоро секојдневно ги конзумираме а кои се причина за силни главоболки
Следната статијаНамирници од кои се прави залиха „за црни денови“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде