Најчеста грешка што ја прават повеќето жени на почетокот на врската е опседнатоста со партнерот.

Не само што несвесно ќе ги дистанцирате од вас, туку нема да им дадете шанса да покажат како се чувствуваат кон вас.

Советникот за љубовна врска Рори Реј ги откри најчестите грешки што жените ги прават на почетокот на врската, а мажите ги отфрлаат.

Таа вели дека врската треба да биде забавна и опуштена на почетокот. Треба да се чувствувате слободни и со текот на времето ќе се зближите.

На почетокот, не е добро да се создава притисок затоа што ги одбива мажите, а овие 10 грешки што жените често ги прават:

1. Прва се јавуваш

Ова вклучува кога ќе му се јавите да му кажете нешто интересно што сте го чуле или прочитале или да го прашате зошто не ви се јавил претходно.

Наместо тоа, почекајте тој да ви се јави. Тоа значи дека тој се грижи за вас и сака да ве види повторно.

2. Иницирајте контакт

Ова вклучува испраќање е-пошта, текстуални пораки, пораки на Месенџер или кој било друг обид за воспоставување контакт.

По првиот состанок, тоа може да биде премногу за мажите и лесно може да ги одземе.

Ако сакате да го видите повторно, најдобро е да го известите датумот и почекајте тој прво да ве контактира.

3. Опседнете ги со предлози или планови

Поканете го да ви се придружи, но не претерувајте со предлозите.

Тоа може да ги задржи подалеку од вас. Нека мажите ја преземат одговорноста.

4. Испитувате ги како се чувствуваат

Ова особено го вклучува прашањето за тоа како тој се чувствува за вас или вашата врска.

Кај мажите, ова може да предизвика страв или притисок, па затоа е подобро да не се поставуваат такви прашања додека врската е ‘свежа’.

5. Мислите дека можете да го промените

Никогаш не излегувајте со маж кој имате намера да го промените на подобро или за кого мислите дека ќе се промени сам. Тоа не се случува.

Ќе се повредите себеси или него. Наместо тоа, бидете со некој што ви се допаѓа и споделувајте слични интереси.

6. Барајте совршенство

Едно нешто што треба веднаш да го разберете е дека совршенството не постои.

Никој не е совршен. Затоа, не бидете премногу пребирливи.

7. Премногу брзате

Ако сакате долга врска, најдобро е да одите бавно.

Прво добро запознајте се, па дури потоа спијте заедно. Не му давајте сè на првиот состанок.

8. Често сте во негативно расположение

Никој не сака да биде со некој кој е во негативно расположение.

Излегувањето треба да биде забавно и возбудливо и да бидете среќни затоа што гледате некој што ви се допаѓа.

9. Премногу сте себични

Ако планирате сè со прилагодување на вашиот распоред, тогаш не е фер кон вашиот партнер кој се обидува да ве задоволи.

Сето тоа е прашање на компромис, и ако не сте подготвени за тоа, мора да промените нешто.

10. Обидувајќи се да го пронајдете „вистинскиот“

Ако се обидете да го пронајдете „вистинскиот“ во секоја, веднаш престанете да го правите тоа.

Сигурно нема да го најдете веднаш на првиот состанок, но со време ќе го пронајдете.

Колку повеќе запознавате некого, толку тие стануваат „пореални“.

Никогаш немојте да имате големи очекувања на првите состаноци.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде