Кога вагината е подмачкана, отечена и иритирана од триење, тоа го менува начинот на реакција на надворешните влијанија.

Затоа, ова треба да се избегнува.

Никогаш не заборавајте да одите во тоалет

Тука се подразбира мала потреба. За време на пенетрацијата, бактериите достигнуваат до уретрата.

Затоа може да добиете инфекција на уринарниот тракт од премногу секс.

Кога ќе завршите со водење љубов, скокнете во тоалетот и уринирајте за еден час.

Не туширајте се со гел

Иако некои жени треба да се мијат веднаш по сексот, гинеколозите ве советуваат да го избегнувате затоа што е сосема непотребно.

Зошто?

Не само што можете да добиете алергиска реакција ако користите сапуни кои имаат силни хемикалии во нив, туку исто така може да предизвикате сувост на вагината.

Затоа претпочитате да се „заштитите“ со лубрикант, а бидејќи вагината е орган за самочистење, ќе излезе сè што не треба да има внатре.

Користејќи сапун на иритирана кожа после секс и отечена матка, може да предизвикате несакани ефекти.

Гинеколозите велат дека нешто што не би го ставиле во устата, не треба ни да биде близу до вагината.

Не спијте во секси долна облека

Памучна долна облека е во ред, телото може да дише во неа, но не и сите други материјали!

После сексот, телото е влажно и топло, а вештачките материјали ја задржуваат влагата, па може да добиете габични инфекции.

Капење во џакузи

Иако ова може да звучи како одлична активност после секс, имаме лоши вести…

Кога вулвата ќе отече поради сексуална стимулација, веројатноста за добивање на инфекција се зголемува.

Ако сте во џакузи со партнер, постои можност бактериите од нивната кожа и анус, исто така, да дојдат во контакт со вашата вагина.

Исто така, кога сте во вода, тоа ја зголемува чувствителноста на делови од вашето тело на бактерии, бидејќи ја намалува автоматската антибактериска заштита на кожата.

Бришење со влажни марамчиња

Ако сте чувствителни на алкохол, глицерин, мириси или некои масла, влажните марамчиња може да предизвикаат алергии.

Затоа, подобро изберете добра тоалетна хартија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде