Премиерот на Британија, Борис Џонсон ги повика Британците да бидат претпазливи денес, додека наредбата да останат дома и некои други мерки за заклучување се укинуваат, а се однесуваат на зголемениот број случаи во другите делови на Европа и заканата од нови варијанти на вирус.

Од утре, до шест лица или две домаќинства во Англија можат да се соберат надвор, додека спортските терени на отворено, како терени за тенис и кошарка, може да се користат со ограничувања, пренесува Ројтерс.

Програмата за британска вакцинација беше една од најуспешните во светот, но постои загриженост за залихите, високите стапки на инфекција во делови од Европа и постојаната појава на нови варијанти на коронавирусот.

Треба да бидеме внимателни затоа што бројот на случаи расте низ цела Европа, а нови варијанти се закануваат на нашата акција за вакцинација, рече Џонсон.

ИЗВОРНовости
претходниот член,СДСМ: Пописот е врвен чин на патриотизам, податоците се важни за развој
Следната статијаДенеска се големи христијански празници, кажете ја оваа молитва:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде