Светло, Велигденскиот вторник е втор ден по Велигден, кога продолжува одбележувањето на најголемиот христијански празник, и во црковните служби и во домовите на православните верници.

Услугите во црквите се исти како и претходните два дена.

Црквата и нејзините верници го слават Велигден три дена. Во календарот на православна црква, Велигденска недела, Велигденски понеделник и Велигденски вторник се обележани со црвена боја.

Третиот ден на прославата е исто така наречен Вода или Велики Вторник.

Велигден се слави уште од времето на првите апостоли, а неговата суштина се објаснува со зборовите на Светиот апостол Павле, напишани во апостолските пасуси: „Ако Христос не воскреснеше, нашето проповедање е празно и нашата вера е празна“.

Со славење на Воскресението, христијаните ја истакнуваат својата вера и победата на животот над смртта.

Третиот ден на прославата се нарекува и Вода, Велики Вторник и се верува дека е најсреќниот ден во годината.

Ако детето се роди на овој ден, тоа ќе биде среќно и долговечно.

Според популарното верување, овој е единствениот добар вторник во годината.

Добро е да одите на посета или да одите на патување.

Денес се одржуваат венчавки во некои села, бидејќи се верува дека младенците ќе живеат среќно, долго и ќе имаат многу деца.

Постарите исто така веруваат дека ако небото е ѕвездено на Велика среда навечер, годината ќе биде крајно плодна.

Легендата вели дека рано во неделата, пред зори, Марија Магдалена, Марија Јаковска, Салома и некои други жени отишле со подготвеното миро до Христовиот гроб.

Големиот камен со кој бил затворен Христовиот гроб бил откинат, а гробот бил празен.

На каменот седел ангел Господов, со лице како молња и костум бел како снег.

Војниците чувари беа вкочанети од страв, а потоа им се обратил ангел.

Не плашете се, зашто знам дека го барате Исус распнат. Тој не е тука, затоа што воскресна, како што рече

Жени и збунетите војници-стражари веднаш истрчале кон градот за да ги известат еврејските водачи за она што го виделе, а луѓето биле многу среќни.

Затоа, според традицијата и верувањето, единственото нешто што верниците мора да го почитуваат во овие три дена е да споделат радост со своите соседи.

Исто така се верува дека оние што го игнорираат ова правило им пркосат на Бога и Христос и дека нивните животи нема да одат „правилно“.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Предложено е полицискиот час да започнува во 23 часот
Следната статијаКои грешки ги правиме најчесто, кога подготвуваме смути:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде