Протеините кои имаат олигосахарид во нивниот синџир се нарекуваат лектини. Овие супстанции имаат голем број карактеристики, на пример, тие се способни да врзат други супстанции на површината на клетката.

Поради оваа причина, многу слаби луѓе и љубители на здрав живот и исхрана припишуваат речиси „митски“ својства на лектините, вклучувајќи негативен ефект врз целиот дигестивен систем, зголемена пропустливост на ѕидовите на цревата и оштетување на црвените крвни зрнца.

Сите тврдења дека лектините предизвикуваат слуз во цревата, дека негативно влијаат на ѕидовите на цревата, не се целосно точни, посочуваат гастроентеролозите.

Оваа хранлива материја најмногу ја има во мешунките, јаткастите плодови и житариците.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Претераната конзумација на црвеното месо создава ризик од формирање на камења во бубрег
Следната статијаСе намалува бројот на нови инфекции и смртни случаи од ковид19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде