За повеќето луѓе, хормонот кортизол е највисок кога се будите наутро за прв пат.

Овој хормон регулира широк спектар на процеси низ телото, вклучително и помагање за контрола на нивото на шеќер во крвта, влијае врз формирањето на меморијата, крвниот притисок, го регулира метаболизмот и влијае на имунолошкиот одговор, како што е воспалението.

Исто така, игра важна улога во помагањето на телото да реагира на стрес.

Бидејќи нивото на кортизол е силно поврзано со нивото на будност, некои научници препорачуваат да го пиете утринското кафе само откако вашата природна утринска концентрација на кортизол почна да опаѓа.

За повеќето луѓе кои се на работа од 9 до 5 и спијат нормално, нивото на кортизол достигнува просек помеѓу 8 и 9 часот наутро.

Ако спиете доволно ноќе, не ви треба силна шолја кафе или чај наутро.

Ако го пиете утринското кафе во период од денот кога концентрацијата на кортизол е на врвот, веќе сте природно на највисоко ниво на будност, така што може да развиете нетолеранција кон кофеин.

Затоа, се предлага да ја испиете првата шолја кафе помеѓу 9:30 и 11:30 наутро, кога нивото на кортизол опаѓа.

Обидете се да пиете вода наутро и да поминете извесно време на свеж воздух.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Во Србија експлозија на нови случаи во последнте 24 часа
Следната статијаПравославните верници денеска го слават Светиот свештомаченик Автономен

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде