Денес, православната црква и нејзините верници го одбележуваат денот на Светиот свештеномаченик Автономен.

Живеел и проповедал христијанство во Италија се додека царот Диоклецијан не наредил голем прогон на христијаните.

Потоа се повлекол во Битинија од Азија, на местото наречено Сореос.

Традицијата вели дека тој мнозина преобратил во христијанство и ја изградил црквата Свети Архангел Михаил.

По некое време, Авроном дознал дека во близина на Сореос има место наречено Лимна, каде што живеат само пагани.

Отишол таму и храбро почнал да проповеда за Христовата љубов и исправноста на верата во еден Бог, и наскоро многумина поверуваа во неговите зборови.

Авроном на тој начин доби многу непријатели. Забележано е дека група пагани еден ден провалиле во црквата Свети Архангел Михаил за време на службата што ја извршил со Аврон и го убиле светецот на олтарот заедно со сите верници што се нашле таму.

Сепак, приказната за овој светец не завршува тука. Во времето на царот Константин, на неговиот гроб бил изграден храм.

Легендата вели дека точно два века по неговата смрт, Свети Автоном се појавил во сон на еден војник и му наредил да ги откопа моштите.

Откако го слушаше тоа, сите собрани можеле да се уверат дека земните остатоци од светителот се недопрени, и во деновите што следеа, многу пациенти беа излекувани само со допирање на моштите на Светата Автономна.

ИЗВОРАло
претходниот член,Дали знаете што регулира хормон кортизол и како да го контролирате?
Следната статијаКои земји од ЕУ имаат најголем број на автомобили по глава на жител?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде