Треба да се биде прецизен и да се каже дека не секоја висока зграда може да се нарече облакодер. Повеќето архитекти се согласуваат дека 150 метри е минималната висина за една зграда да се карактеризира со оваа именка.

Врз основа на тој критериум, Хонг Конг е главниот град на облакодерите на светот. Овој источноазиски град е дом на речиси 550 згради кои достигнуваат над 150 метри височина. Од тие згради, Меѓународниот трговски центар е највисок и се издига 484 метри во височина.

Шенжен во Кина има втора најголема концентрација на високи згради на листата. Иако содржи речиси 200 облакодери помалку од Хонг Конг, нејзината највисока зграда е поимпресивна, според Ментал Флос.

Меѓународниот финансиски центар Пинг Ан, висок 600 метри, е петти највисок облакодер на Земјата. На трето место е Њујорк во САД, а четврти е Дубаи во Обединетите Арапски Емирати – и двата имаат облакодери кои ги надминуваат највисоките во Хонг Конг.

Светскиот трговски центар 1 во Њујорк е висок 541 метар, а Бурџ Калифа во Дубаи се издига на 828 метри, што го прави највисоката зграда на Земјата, пренесува магазинот City.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Менаџерка која успеала да постави јасни граници помеѓу приватниот и деловниот живот на вработените
Следната статијаЗа прв пат во историјата во Врховниот суд на Австралија мнозинството се жени

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде