Велат дека очите никогаш не лажат и дека тие се огледало на душата. Можеме да ги привлечеме, но и да задржиме нечиј поглед, да се насмееме, да плачеме.

Според американските медицински истражувања, луѓето со хетерохромија, односно различна боја на очите, се на прво место во однос на необичноста.

Ова се случува поради релативниот вишок или недостаток на пигмент меланин, а разликата во бојата се однесува на ирисот.

Така, некој, на пример, има едно кафеаво око, друго сино око, комбинација од зелено и црно, сино и сиво око…

Очи со различни бои

На второ место е анизокорија, односно нерамни зеници, кои кај набverудувачот создаваат илузија дека едното око е потемно од другото, иако всушност тоа не е.

Црвените или розовите очи го заземаат третото место на оваа листа. Иако мислите дека само зајаците имаат таква боја, многу ретко се случува луѓето да бидат обдарени со вакви необични очи.

Ова може да биде предизвикано од недостаток или целосно отсуство на меланин, како и албинизам.

Што е поретко: виолетови или зелени очи?

По црвени очи следуваат убавици со виолетови очи, како Елизабет Тејлор.

Тие се „наградени“ од нив и за отсуството или недостатокот на меланин, но во комбинација со одразот на крвните садови на окото.

Рангирана на четвртата позиција е сивата боја на очите, која се јавува со зголемено количество колаген во телото. Имено, кога колагенот е зголемен во стромата, а покрај тоа лицето има многу мала количина меланин, се јавуваат сиви очи.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Колку оптимално кефир треба да јадеме и кога не е дозволено тој да се конзумира?!
Следната статијаДали вода со лимон е навистина здрава за секојдневно конзумирање?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде