Прашањето дали треба да јадеме овошје на празен стомак не е поставено подолго време.

Се верува дека ако јадеме овошје со друга храна, тоа го забавува варењето.

Бидејќи овошјето содржи голема количина на растителни влакна, може да го забави варењето. Се вели дека високата содржина на влакна во овошјето го продолжува времето потребно за празнење на желудникот.

Многу луѓе јадат овошје на празен стомак поради неговата способност да се меша со брзината на варење, но сè уште нема многу научни докази, пренесува The List.

Повеќето теории се дека овошјето и високата концентрација на јаглени хидрати може да се мешаат во варењето на храната.

Додека науката не ги донесе сите факти, времето кога консумираме останува лична работа.

Некои луѓе се чувствуваат подобро кога јадат овошје одделно, други не.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде