Анализата на најмоќните германски платформи за продажба на автомобили, спроведена од регионален профилиран медиум, покажа дека виолетовите автомобили ќе изгубат цена дури за 27 проценти во споредба со просечната цена на возилата од ист тип и перформанси.

Дополнително, ако автомобилот е сребрен, губи 25 проценти, злато околу 23 проценти, црвено 11 проценти, сино 10 проценти и на крајот зелено само 1 процент.

Можеби црвената боја е одличен избор за Ферари, но доколку купите деловен седан како Фолксваген Пасат или БМВ Серија 5, таа боја е несоодветна, односно ќе ви предизвика главоболки при продажба – наведуваат во најпознатата германска платформа за продажба на користени автомобили Mobile.de.

Нема да погрешите ако купите портокалово возило бидејќи носи околу 5 проценти повисока цена од просечната при продажба на возило, бели со 6 проценти, црни со 10 проценти, сиви со 10 проценти и жолти со 13 проценти се уште подобри избори.

Од оваа платформа, тие забележаа дека истите автомобили со поживописни бои се гледаат многу помалку на Интернет рекламите отколку оние со понеутрални бои како сива или црна.

Овие експерти предупредуваат дека кога купувате, секогаш имате на ум дека бојата мора да одговара на класата на автомобили, односно просечните вредности – ако сакате добро да продадете половно возило.

Избегнувајте трендовски бои, кои беа во мода веќе некое време, но брзо ќе станат трн во око …

ИЗВОРНовости
претходниот член,За некоја година ќе можеме да бидеме „вечно млади“ бидејќи стареењето не е неизбежно!
Следната статијаЗдравствени придобивки од спиење со кромид во чорапи?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде