дома животен стил Дали стареете премногу брзо? ПРОВЕРЕТЕ!

Дали стареете премногу брзо? ПРОВЕРЕТЕ!

Вашето тело е ремек-дело, затоа треба да го чувате. Со соодветна реставрација, може да биде класика што подолго време не старее.

48
0

Возраст: 27 години

Мускулната маса почнува да опаѓа

По овој роденден, мажите можат да изгубат 1,6 килограми мускули на секои десет години, вели едно португалско истражување.

ЗАШТИТЕ СЕ – Дваесет грама протеин од сурутка може да го зголеми мускулниот раст за 49 проценти по кревањето тегови, велат британските научници.

Возраст: 35 години

Брчките се појавуваат околу очите

Колагенот во вашата кожа се распаѓа, или поради смеење или поради замижено гледање. Ако e ова второто, бидете внимателни; постои можност кај луѓето кои прерано добиваат брчки околу очите затоа што ги стискаат очите да се заштитат од сонцето да заболат од рак на кожата.

Заштитете се себеси Носете спортски очила за сонце додека сте на отворено, без разлика дали пешачите или работите во градината. Нанесете крема за сончање секој ден пред да ја напуштите куќата.

Возраст: 43 години

Читањето почнува да ви се заматува

Држете една страница на растојание од исправена раката. Ако имате над 40 години и треба да се напнете за да читате букви, може да имате сенилна далекувидост, состојба што се јавува поради губење на еластичноста во леќата.

Заштитете се повторно, носете крема за сончање. Оние што апсорбираат 99-100 проценти од УВА и УВБ зраците и апсорбираат УВ до 400 нанометри можат да спречат оштетување на очите. И, ако работите на компјутер, зголемете го фонтот. Зголемувањето од 2,8 точки ја олеснува задачата за 8 проценти, велат научниците од Беркли.

Возраст: 45 години

Се појавуваат првите дамки на кожата

Погледнете го горниот дел од левата рака што дополнително се сонча додека возите автомобил. Видете бели или кафеави точки? Овие се оштетени клетки кои произведуваат пигмент и се размножуваат премногу.

Заштитете се себеси Без разлика дали гледате пеги или не, нанесете крема за сончање на голата кожа секое утро – не само на дланките, туку и на рацете – за да спречите рак на кожата. Ако сакате да ги осветлите постојните пеги, користете еден од производите со којична киселина.

Возраст: 65 години

Зглобовите почнуваат да болат

Ако рацете, колената или колковите ве болат после вежбање, може да имате остеоартритис, недостаток на ‘рскавица помеѓу коските.

ЗАШТИТЕ СЕ ВО салата. Дебелите луѓе имаат скоро три пати поголема веројатност да имаат остеоартритис на коленото, најчеста болест кај постарите лица. Веќе имате болка? Обидете се со ненапорни вежби, како што се додатоци за седење. Јапонски научници велат дека најдобро ја намалуваат болката во зглобовите.

Возраст: 69 години

Не слушате добро

Високите фреквенции слични на оние во првиот говор исчезнуваат, па глувите мислат дека другите не зборуваат јасно.

Заштитете се себеси Држете ги слушалките на помалку од половина од моќноста. Слушањето iPod nano еден час со само 50 проценти од неговиот волумен може привремено да ги повреди вашите уши, докажаа белгиските научници.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде