Франц Јегерштетер е роден во 1907 година во малото село Сент Радегунд, Австрија. Тој бил вонбрачен син на слугинката Розали Хубер и фармерот Франц Бахмаер. Како дете го одгледала неговата баба Елизабет Хубер, која била многу побожна жена. Кога неговата мајка се омажила за Хајнрих Јегерштетер, земјоделец од соседното село, во 1917 година, тој се преселил кај нив.

Франц Јегерштетер бил палав млад човек, за што сведочи фактот дека во 1933 година имал вонбрачна ќерка – Хилдегард Оер. Тој бил водач на локална мотоциклистичка банда и заедно со другите членови бил уапсен во 1934 година поради улична тепачка.

Од почетокот се спротивставил на нацизмот 

Откако првпат слушнал за нацистичките планови, Франц Јегерштетер се спротивставил на Аншлус, нацистичката анексија на Австрија во март 1938 година.

Не сакајќи на кој било начин да се приклучи на нацистичката бирократија, тој одбил да ја преземе функцијата градоначалник на Сент Радегунд, која му била понудена во тоа време.

Тој беше единствениот човек во селото кој зборуваше против Аншлус кога неговиот град гласаше за ова прашање.

Градските власти не му го признаа гласот и беше соопштено дека одлуката е донесена „едногласно“.

И покрај неговото противење, Јегерштетер бил поканет во Вермахтот во јуни 1940 година. Тренирал неколку месеци, но набрзо го прекинал воениот рок. Повторно бил регрутиран во октомври, кога ја завршил обуката.

Во меѓувреме, во декември 1940 година, влегол во Третиот ред на Свети Фрањо и работел во локалната црква.

Во тоа време, Јегерштетер почна да ги доведува во прашање моралните вредности на нацизмот во светлината на Хитлеровата репресија врз црквата и извештаите за нацистичката програма за евтаназија, позната како Акција Т4.

Во оваа програма од 1940 година, нацистите евтаназија околу 300.000 луѓе, или ментално ретардирани луѓе, вклучително и болни деца.

Апсење, затвор и смрт

Јегерштетер повторно бил повикан на воена служба во Вермахтот на 23 февруари 1943 година, а од 1 март им бил достапен на воените службеници во Енс, Австрија.

Сепак, тој одби да му даде заклетва на верност на Адолф Хитлер, наведувајќи ги моралните причини како приговори за служење во армијата. Јегерштетер веднаш бил уапсен и пренесен во ќелија во Линц, каде што останал до 4 мај 1943 година, кога бил префрлен во затворот Берлин-Тегел, каде што го чекал судењето.

Свештеник од неговото село, кој го посетил во затвор, се обидел да го убеди да продолжи да служи во германската војска. Но, немало начин да го убеди. Кога до него стигнала веста дека австрискиот свештеник Франц Рајниш бил погубен затоа што одбил да му се заколне на верност на Хитлер, Јегерштетер станал уште порешителен да се држи цврсто до својот став.

Јагерштетер подоцна беше изведен пред воен суд и осуден на смрт во Воениот суд на Рајх во областа Шарлотенбург во Берлин на 6 јули 1943 година.

ИЗВОРNationalGheographic.rs
претходниот член,Неправилното конзумирање на овие два витаминa сериозно го загрозува здравјето
Следната статијаТамара Јованов: Шминкање до непрепознатливост, за потоа на крајот на денот да ја тргнеш шминката и пак да бидеш таа/тој што не се сака и прифаќа себеси

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде