Сепак, дали овие намирници се навистина здрави или се работи за уште еден маркетиншки трик, ви откриваме во продолжение во текстот.

Додека талкавме по Интернет, ние од Bright Side откривме дека многу „здрави“ производи воопшто не се толку здрави. Во оваа статија ќе се обидеме да откриеме кои од нив.

  • Густи сокови

Многу филмови и ТВ програми ни покажуваат дека пиењето чаша сок му ја дава на телото потребната количина на енергија. Производителите на овошни сокови во своите реклами на секој можен начин укажуваат на изобилството на витамини и минерали во нивните производи и како се прават соковите од чисто овошје.

Сепак, сето ова е само делумно точно. Иако густите сокови се поздрави од газираните пијалоци бидејќи се добиваат од природни материи, тоа не значи дека имаат помало количество шеќер.

  • Енергетски пијалоци за фитнес

Во виорот на модерниот живот, многу е тешко да се држиме до здрава исхрана. Не секој може да си дозволи целосен оброк за време на паузата за ручек. За среќа, полиците на супермаркетите се полни со протеински закуски кои можете да ги јадете во движење и кои веднаш ќе го задоволат вашиот глад.

Покрај тоа, производителите дизајнираа фитнес барови кои ги претставуваат како здрава и хранлива опција за оние кои се грижат за своето тело. Енергетската вредност на таквите протеински шипки може значително да варира во зависност од брендот.

Ова се должи на состојките вклучени во составот. За да се намали цената на финалниот производ и да се подобри вкусот, многу производители додаваат голема количина шеќер или дури и неквалитетни фруктозни засладувачи. Постојаното консумирање на оваа „здрава“ закуска може да има негативно влијание врз здравјето.

  • Житарици за појадок

Веројатно сите барем еднаш сме уживале во житарките за појадок. Потсвесно веруваме дека ова е здрава храна, а ќе биде уште повкусна ако на неа додадете млеко или јогурт. Производителите често пишуваат дека производот се состои од цели зрна, додека присуството на различни цртани ликови на амбалажата укажува на придобивките од појадокот со суви житарки, дури и за децата.

И покрај бројните несомнени предности (брзи, едноставни и вкусни), ваквите житарки имаат и значителен недостаток: висока содржина на фруктоза во форма на сируп од пченка.

Гликемискиот индекс го мери релативното зголемување на нивото на гликоза во крвта, а овој индекс е висок во таков производ, што го прави непожелен за секојдневна потрошувачка.

  • Лосос

Лососот е дел од многу јадења за здрава исхрана. Дури и познатите готвачи често го користат во нивните рецепти. Многу читатели може да се согласат дека без разлика како се готви оваа риба, секогаш излегува вкусна и хранлива. Затоа супермаркетите нудат многу лосос, и замрзнат и „свеж“.

Сепак, овој лосос се одгледува на посебни фарми, каде што се храни со антибиотици наместо да доаѓа од дивината директно на пазарот. Општо е прифатено дека прекумерната содржина на омега-6 во однос на омега-3 може негативно да влијае на човечкото тело.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Овие два дена ќе биде топло, но со услови за дожд и грмежи
Следната статијаСаем на книга од година во година со се полоша организација

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде