Д-р Меган Мејер, директор за научна комуникација на Меѓународниот совет за информации за храна, зборува за еден од најпознатите витамини за зајакнување на имунитетот: витамин Ц.

  • За што точно ни помага витаминот Ц?

Витаминот Ц е витамин растворлив во вода кој делува како моќен антиоксиданс. Игра важна улога во нервниот систем, метаболизмот и имунитетот. Покрај тоа, витаминот Ц помага во апсорпцијата на микронутриенти, особено железото – посочува докторот за Real Simple.

  • Колку витамин Ц ни е потребен дневно?

Препорачаните додатоци во исхраната во форма на витамин Ц се движат од 15 милиграми до 120 милиграми дневно, во зависност од возраста и полот.

75 милиграми дневно за возрасни жени и 90 милиграми дневно за возрасни мажи

  • Дали удвојувањето на внесот на витамин Ц ќе му помогне на имунолошкиот систем?

Витаминот Ц е важна хранлива состојка за оптимална имунолошка функција. Сепак, студиите покажаа дека земањето на неговите мегадози во форма на додатоци навистина не помага во борбата против болестите, како што е настинката.

Повеќе витамин Ц не е нужно подобар, бидејќи нашето тело може да апсорбира само неколку стотици милиграми одеднаш.

Бидејќи витаминот Ц е растворлив во вода, има ниска токсичност и не е поврзан со штетни ефекти во високи дози.

Меѓутоа, ако земате одредени лекови, треба да бидете особено внимателни со додатоците на витамин Ц, па во тој случај, консултирајте се со доктор.

  • Која е најдобрата храна со витамин Ц за јадење?

Големи количини на витамин Ц може да се најдат во зеленчук како што се брокула, зелка, карфиол, компири, спанаќ и домати, агруми и сок од цитрус, јагоди и сок од домати.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Русија и нуди на Бугарија нов договор за снабдување со гас
Следната статијаГи има често во чевлите, но за што точно може да послужат овие кесички?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде