10.8 C
Skopje
Tuesday, October 19, 2021

Расте бројот на смртни случаи: Ковидот е честа причина за развој на туберколоза

Бројот на смртни случаи од туберкулоза повторно почна да расте, првпат по десет години, најмногу затоа што пандемијата на Ковид-19 го наруши пристапот до...

СЗО го успорува одобрувањето на руската вакцина против коронавирус

Постапката за итно одобрување на руската вакцина Спутник В засега е суспендирана, објави Светската здравствена организација (СЗО). Причината за оваа одлука е недостатокот на податоци...

Последна шанса: СЗО ќе формира нов тим за истрага на потекло на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нов тим кој ќе има задача да ја одгатне мистеријата за потеклото на ковид-19. Тимот ќе се состои од 26 експерти,...

Денеска е голем христијански празник посветен на Пресвета Богородица

Денес православните верници ја слават Заштитата на Пресвета Богородица, која се смета за женски празник, особено посветена на мајките и жените. Покровот на Пресвета...

Еве како ќе изгледа новиот фејсбук

Фејсбук планира да го намали присуството на политичка содржина на профилите на корисниците, откако беа укинати „исклучителните“ безбедносни мерки спроведени за време на изборите...

Со македонски сертификати за вакцинација ќе може да се патува и во Обединето Кралство

Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска со нови протоколи за ковид-19 со кои Македонија преминува во зелената листа на држави и територии...

Хаос на Косово: Застрелан Србин со огнено оружје

Среќко Софронијевиќ (36) од Звежан е ранет во пукање што се случи денеска на северот на Косово. Телеграф пишува дека припадници на полицијата од Косово...

Русија и нуди на Бугарија нов договор за снабдување со гас

Русија ја повика Бугарија да потпише нов долгорочен договор за снабдување со гас со својата државна компанија „Газпром“, пишува Еурактив. Аналитичарите сметаат дека Бугарија треба...

Оваа европска држава размислува за работна недела од 4 дена

Работодавачите низ светот почнаа со тестирање на четиридневната работна недела, што е уште една промена што пандемијата ја донесе во светот по работа од...

Иако сте на диета, правите огромна грешка ако го исфрлите лебот од употреба!

Се зборуваат толку многу различни работи за лебот што повеќе не им е јасно на луѓето дали е подобро да го јадат или не. Не...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!