4.8 C
Skopje
Saturday, November 26, 2022

Наскоро ќе се возиме во ЈСП со нашите домашни миленици

Иницијативата Зелен Хуман Град попладнево ги израдуваа скопјани кои имаат миленици, а го користат јавниот градски превоз. -По неформална дискусија со директорот на ЈСП, потврдено...

Жените заработуваат 14% помалку од мажите во ЕУ

Жените заработуваат околу 14 отсто помалку од мажите во Европската Унија, што значи, тие работат бесплатно речиси два месеца во годината. Во Хрватска пак, разликата...

Облачно со повремени врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, претежно претпладне. Уште од ноќта ќе дува претежно умерен ветер од југозападен до југоисточен...

Министерство за култура ја презема „Универзална сала“

Министерот за локална самоуправа Ристо Пенов кој заедно со министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска беше на средба кај градоначалничката Данела Арсовска, изјави дека добиле...

Високи концентрации на ПМ-10 во целата земја

Магла и лош, остар мирис во воздухот што ги дразни дишните патишта и тера на кашлање веќе е реалност во која живеат македонските граѓани....

Лоранс Бун: Далечната 2030 е амбициозна година за полноправно членство на Македонија во ЕУ

Годината 2030 е амбициозна, но не е нереална затоа што видовме дека Македонија напредува доста во поглед на усогласувањето на европското законодавство, изјави денеска...

Скијањето стана луксуз: Србија и Бугарија за 20 до 30 отсто поскапи од лани

Сместувањето во зимските туристички центри годинава e поскапо за 25 до 30 отсто во однос на лани, а и самото користење на скијачките патеки...

Студија: Парите сепак може да купат среќа

Истражувањето спроведено на мала група луѓе сугерира дека парите навистина можат да купат среќа - барем за шест месеци. Иако познатата народна поговорка вели дека...

ВМРО-ДПМНЕ бара отчет од Арсовска за сработеното

ВМРО-ДПМНЕ бара отчет од градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска за досега сработеното. -Помина повеќе од една година од мандатот на Данела Арсовска како градоначалник...

Во Кина нови 17.909 случаи со коронавирус

Кина вчера регистрираше 17.909 случаи со ковид-19, а од нив 1.661 со и 16.248 без симптоми, јавија дел од британските медиуми, повикувајќи се на...
7,777FansLike
189SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!