-6 C
Skopje
Thursday, January 21, 2021

Нов симптом на коронавирус „ковид јазик“ (ФОТО)

Од почетокот на пандемијата, сега и тогаш пациентите пријавиле некои нови симптоми - опаѓање на косата, црвенило на прстите, осип. Веќе некое...

Нов лек: Научниците од Русија открија ензим за спречување на ковид

Руските биолози успеаја да заштитат човечка клетка од инфекција со коронавирус користејќи ензими од семејството на фосфолипаза кои се наоѓаат во отров...
Вакцината на Модерна

Во февриари стигнуваат вакцините од „Фајзер“ во Македонија

Првите вакцини „Фајзер“ договорени директно со производителот ќе стигнат во февруари, кога се очекуваат и првите вакцини преку КОВАКС системот за набавка...

Остри реакции од Софија по палење на бугарско знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина...

Инсектите исчезнуваат со огромна брзина – но можеме да ги спасиме

СЕКОЈА ГОДИНА, бројот на инсекти што прелетуваат, лазат или копаат во некои делови на планетата опаѓа за еден или два проценти. Тоа...

Се што треба да знаете за новиот лек против ковид19 „Ивермектин“

Министерството за здравство информира дека стручниот колегиум за ЈЗУ Универзитетска клиника за пулмологија и алергологија и ковид-центрите при интернистичкиот блок, изготви мислење...

Европските компании во натпревар за производство на биогориво

Компаниите сè повеќе објавуваат податоци за сопствените емисии, а новиот тренд ја поттикнува конкуренцијата меѓу нив во користењето на позелена енергија, пишува...

Од денеска во Србија ќе може да патуваме без негативен ПЦР тест

Почнувајќи од денеска граѓаните на Македонија ќе може да ги поминуваат границите со Србија ослободени од обврската да прикажат негативен ПЦР тест....

Денеска снег ќе ја зафати целата територија на Македонија

Променливо облачно и студено, попладне и во вечерните часови ќе има нови врнежи од снег, позастапени и пообилни во западните делови.

Британска полиција крши врати и насилно влегува кај „славеници“

Во Велика Британија, полицијата ги крши вратите и влегува во домовите на граѓаните, додека пет лица се собраа на забава во куќата.
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now