21.4 C
Skopje
Thursday, May 13, 2021

Респиратори украдени во Шведска најдени во ресторан во Загреб

Дваесет и петгодишен загрепчанец бил фатен со украдени респиратори од Шведска кои сакал да ги препродава, објави хрватски „Индекс“. Момчето е осомничено дека во периодот...

СЗО: Децата не се приоритетна група за вакцинирање

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица и ризичните групи во...

Ако првата доза од вакцината е „АстраЗенека“ втората мора да биде…

Повеќето возрасни лица на возраст под 40 години во Велика Британија ќе можат да примат друга вакцина доколку ја примат првата доза на „Астразенека“,...

Твитер ги забранува сите кориснички сметки на Донал Трамп

Твитер ја суспендираше сметката за споделување објави од новата комуникациска платформа на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Сметката тврдеше дека твита „во име“ на г-дин...

Рамазан бајрам ќе биде неработен ден за сите граѓани на Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека 13 мај, четврток, Рамазан бајрам, првиот ден на Рамазан бајрам, е неработен ден за сите граѓани. По...

Од денеска се отвораат и внатрешните делови од рестораните во Србија

Од денеска угостителските објекти во Србија може да примаат гости и во затворените делови. Тие ќе работат до 22 часот, со 50 проценти капацитет и...

Луѓе кои пијат кафе имаат поздрави срцеви артерии

Неколку шолји кафе на ден можат да помогнат во спречување на запушените артерии, што е еден од главните фактори за срцеви заболувања. Истражувањето спроведено од...

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се вакцинира против ковид

Премиерот Зоран Заев денеска јавно ќе се вакцинира против ковид-19, соопшти Владата. Тој ќе се вакцинира напладне во А1 Арената во спортскиот центар „Борис Трајковски“,...

Диетална кока кола, наместо обична е огромна грешка, еве зошто:

Ако посегнете по пијалок без шеќер, додека се убедувате себеси дека сте одбрале поздрава алтернатива, вистината е дека целосно грешите. Голема кинеска студија покажа дека...

Прво укинување на протоколите, па потоа организирање свадби

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи ја отфрли можноста да се дозволи организирање свадби во земјава и порача дека актуелните протоколи за работа на...
3,536FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!