4.8 C
Skopje
Saturday, November 26, 2022

Бугарските клубови кои нема да ги променат спорните имиња, ќе бидат избришани

Измените на Законот за здуженија и фондации, беше изгласан на почетокот од ноември, а Централниот регистар е должен да ги избрише здуженијата од регистар,...

Директорот на „Слобода превоз“ ја обвини Арсовска дека користи „удбашки методи“ да го прекине...

Директорот на автобуските превозници „Слобода превоз“ Ленин Јовановски изјави дека се во неможност да го одржуваат возниот ред во Скопје поради тоа што немаат...

Белгија воведе четиридневна работна недела

Во понеделникот, Белгија почна да спроведува нови регулативи кои им дозволуваат на вработените да работат четири дена во неделата наместо пет. Указот беше донесен откако...

Снежна идила низ Македонија

Во Македонија од вчера веќе дојде значително постудено време кое низ нашата држава донесе дожд, но и снег. Во текот на целата ноќ снег паѓаше...

Автобусите на „Слобода превоз“ од денеска нема да сообраќаат поради неисплатен долг на Град...

Автобусите на приватниот превозник „Слобода превоз“, на линиите 9, 12, 22, 23 и 45, денеска нема да сообраќаат поради немање средства за нафта затоа...

Во ова гратче на Алјаска сите живеат и работат во една голема зграда

Овој поспан град на западната страна на заливот Принц Вилијам е сместен меѓу живописни планини, но ако замислувате расфрлани куќи во кои се сместени...

Четиридневна работна недела може да ја спаси планетата

На Светскиот економски форум (СЕФ) се разговараше за потребата од воведување четиридневна работна недела. Издвоени се пет причини зошто треба да се воспостави. Организацискиот психолог...

Зошто во авион смееме да носиме течности само во пакувања од 100 милилитри?

Ограничувањето на течностите што можете да ги внесете во авион беше воведено во 2006 година, откако британската полиција откри терористички заговор кој вклучуваше активирање...

Листа на најдобри и најлоши градови за живеење

Economist Intelligence Unit (EIU) го објави својот глобален индекс за животна способност со кој ги рангираше 10-те најдобри и 10-те најлоши места за живеење...

На жителите во Белград им се препорачува да не излегуваат од дома

Алармантни вести доаѓаат од во главниот град на Србија, Белград, чии граѓани веќе подолг период го дишат најзагадениот воздух во светот, а нивото на...
7,777FansLike
189SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!