7.8 C
Skopje
Monday, November 29, 2021

Земја која нема рестрикции, а нема ниту заразени со КОВИД19

Данска, првата земја надвор од Азија што ги ублажи своите рестриктивни мерки за спречување на ширењето на КОВИД-19, во средата соопшти дека бројот на...

Нов конфликт помеѓу Британија и ЕУ во процесот на преговори за „Брегзит“

Мишел Барние сигнализираше дека е подготвен да го отфрли најконтроверзното барање на ЕУ, нејзините правила со кои се ограничуваат владините субвенции за деловните субјекти...

Кинезите произведоа батерија за електрични автомобили која трае 16 години или два милиони километри

Кинеската компанија "Contemporary Amperex Technology Co. Ltd (CATL)" која е гигант во производство на батерии за електрични автомобили кои ги користат „Тесла“ и „Фолксваген“...

Црногорските власти го рушат конакот на манастирот св. Василије во Црна Гора

Конак во рамките на новиот манастир Свети Василиј во околината на Улцињ, во селото Зогање на Бриска Гора, беше срушена во средата претпладне, со...

Забрана за влез во Германија на граѓани од земји кои не се членки на...

Германија планира да ја продолжи забраната за пристигнување на граѓани на земји кои не се членки на Европската унија до 31 август. Според информациите до...

СЗО се корегира : Лицата без симптоми сепак го шират новиот корона вирус

Епидемиологог на светската здравствена организација Марија Ван Керх која изјави дека луѓето кои немаат симптоми на новиот корона вирус ретко ја шират инфекцијата, се...

Белград под вода, поплавени подземни премини, улици, пливаа автомобили, контејнери (видео)

Големо невреме вчеравечер го погоди Белград предизвикувајќи поплави во некои делови од градот. За само три часа од 17 до 20 часот паднаа повеќе од...

Масовно умирање од алкохол на база на метанол

Уште десет лица во Мексико починаа како резултат на труење откако конзумирале фалсификувани пијалоци направени на база на метанол, со што бројот на смртни...

Убил само за да не остане ускратен од искуството како е да убиеш

Милош Милеушник (24), студент од Чачак, бил убиен на 27.01.2019 утрото во белградската населба Звездара, кога се враќал од домот на неговата девојка дома....

Љубов и достоинство внатре специјалните училишта во Велика Британија

Како училиштата ги поддржуваат најранливите семејства - образовно, финансиски и емоционално? Лондон, Велика Британија - Дваесет и деветгодишната Ангела не спиеше повеќе од еден час...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!