7.8 C
Skopje
Monday, November 29, 2021

„Кај баба Цана“ е повеќе од гостилница, тоа е историја

Во секојдневниот говор, луѓето најчесто го употребуваат терминот „кафана“. Зборот кафана во нашиот јазик повеќе е воведуван во употреба отколку интернационалниот збор „ресторан“. Во...

Црешите се вистинско богатство на природата и вкусен десерт што го најавува доаѓањето на...

Овошјето, особено сезонското, треба да го има на сечија маса секој ден. Сега црешите се актуелни, кои претставуваат врвен благодет за нашето здравје. Од гледна...

Не ја фрлајте кората од портокал, можета да ја искористите на многу начини

Пред да ја фрлите кората од портокал имајте на ум дека може да ја искористите на многу начини. Поради јакиот и пријатен мирис идеална...

Сите благодети на темната чоколада

Ја ублажува кашлицата, го намалува холестеролот, го намалува ризикот од карцином, го регулира крвниот притисок и ја подобрува циркулацијата, спречува запушување на крвните садови. На...

Митови и заблуди за исхраната во кои предолго сме верувале

Науката за исхрана не беше во фокус до пред некое време, а здравствените импликации од исхраната исто така беа непозната именка за поголем дел...

Неколку интересни факти кои ќе ви ја сменат целосно пецепцијата

Факте се сознанија кои се базираат на можност за евиденција и докажливост. Додека науката зборува за факти кои имаат примена во научните истражувања и...

Како да подготвите хранлив доручек од кој нема да се дебелеете (ВИДЕО)

Ова јадење не дебелее, бидејќи има околу 200 калории. Во исто време, тоа ви дава сила да издржите напорен ден. Компоненти: 4 лажици пaлента по човек2...

Здрави навики за почеток на денот

Будењето и почнувањето на денот предизвикува различни доживувања кај луѓето. Некои преферираат утринските часови да ги поминат во сон и спиење, други чувствуваат повеќе...

Репортажа за македонска оаза на мирот

На високо и место со блага и умерена стрмност, прегрнато од зимзелени и листопадни дрвја се наоѓа манастирот „Света Троица“ во с. Скачковце, Куманово....

Како да ја подобрите вашата продуктивност и ефикасност во текот на денот

Од тоа дали ќе бидете продуктивни и ефикасни зависи изгледот на вашиот живот, среќа, исполнетост, задоволство, признание, унапредување и сл. Продуктивноста и ефикасноста подразбираат...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!