За да ви биде денот поубав, успешен и полн со енергија, треба да се разбудите, поспани, свежи, но и да следите некои од овие совети на почетокот на утрото.

1. Разбудете се порано отколку што треба

И тоа малку време е многу важно. Можете да го користите само за себе.

Во овој период можете да направите неколку вежби, кои ќе ви помогнат да го започнете денот здраво или да прочитате неколку страници од вашата омилена книга.

2. Ако сте личност која вежба утрински туш, би било добро да направите пилинг на тело пред да се истуширате.

Не само што ова ќе ви помогне да се ослободите од мртвите делови на кожата, туку и ќе ве разбуди побрзо. Овој чекор ќе и помогне на вашата кожа да биде поцврста и помазна.

3. Натопете мала крпа во топла вода и ставете ја на кратко на лицето.

Потоа исчистете го лицето со омилениот тоник.

4. Измешајте две лажички вода со две лажички шеќер и направете утринска маска.

Ставете ја на лицето и нежно масирајте неколку минути. Потоа исплакнете го лицето со ладна вода.

5. Не заборавајте да и обезбедите на кожата доволно хидратација со вашиот дневен крем.

6. Организирајте ги работите.

Треба да имате сè што ви треба за шминка во торбата. Ова ќе ви заштеди време и секогаш ќе ги правите најважните работи на време.

7. И главната работа 

Излезете од кревет со таа десна нога и не заборавајте да се насмевнете. Со насмевка, денот ќе ви биде поуспешен.