6 C
Skopje
Monday, April 19, 2021

Четири типови на луѓе кои треба да ги отстраните од своја близина

Времињата се менуваат, менувајќи го начинот на живот, општествената организација и карактерот на општествените релации. Ова време овозможува луѓето да го избираат своето опкружување...

Најстарото дрво на Балканот е во СРБИЈА, а старо е над 1.000 години!

Кај српскиот народ, исто како и на сите други места во светот, постои посебна почит кон старите дрвја кои се сеќаваат на минатите векови....

Кои работи треба да ги исфрлите веднаш од вашата спална соба:

Спална соба е место каде што треба да се одморите и да си дадете оддишка. Пред се, како што самото име кажува, спалната соба...

Антропологија: Тактилни култури и значењето на човечкиот допир

На северот на Африка и на Блискиот исток, мажите ги спојуваат своите раце заедно со поздрав, а потоа ги бакнуваат своите раце или ги...

Вистинско време за брак, деца и семејство

Времето се дели на квантитативно и квалитативно време. Квантитативно време е она што се претставува нумерички - се гледа на часовник, години, календар и...

Најбогат писател кој умрел како бездомник:

Многу Руси тврдат дека Лав Николаевич Толстој е генијалец, а има и такви што мислат дека бил луд. Во секој случај, тој е еден од...

Ставете ја вашата врска на тест и откријте што навистина мисли вашиот партнер за...

Една здрава и нормална врска се темели на добро познавање на себе и на партнерот со кој сте во партнерски однос. Без разлика на...

BUSHIDO (Бушидо) или кодексот на самураите

Непишаниот кодекс на самураите, популарно наречен БУШИДО, всушност преставува збир на едноставни кодови кои се базираат на вредностите на самураите во феудалниот период во...

Оригинален рецепт за превкусни американски палачинки

Неопходно е: 2 чаши (2 дл) млеко1/2 чаша јогурт1/2 чаша масло1/2 чаша шеќер2,5 чаши брашно1 вреќа прашок за пециво1 нотка сол2 поголеми јајца Подготовка 1 Чекор Одделно...

Дали треба да поставувате цвеќе во собата за спиење?

Уредувањето на домот не е едноставна работа, напротив бара многу внимание, посветеност и умешност. Дилема е кои елементи припаѓаат во која соба, а особено...
3,531FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!