14.8 C
Skopje
Tuesday, September 21, 2021

5 особини на успешни луѓе

Што е успешен човек е широк поим. Но најопшто успешен човек е оној кој постигнува резултати од некоја работа. Успешноста се поврзува со општествени...

Дали треба да поставувате цвеќе во собата за спиење?

Уредувањето на домот не е едноставна работа, напротив бара многу внимание, посветеност и умешност. Дилема е кои елементи припаѓаат во која соба, а особено...

Семјуел Бекет: Мајсторот на театар на апсурдот

Во делата на Бекет доминира распадот на граѓанското општество, дехуманизирачката слика за човекот и безнадежната состојба на невообичаени суштества на крајот на светот и...

Зошто само буквите F и J од тастатурата имаат цртички?

Повеќето луѓе кои постојано ја користат тастатурата од лаптоп или компјутер веројатно забележале дека единствено на буквите “F” и “Ј” на тастатурата има испакнати...

Пикантни детаљи од љубовниот живот на Јохан Волфганг Гете

Јохан Волфганг Гете е германски писател, политичар, поет, научник, филозоф, една од најважните фигури на европскиот неокласицизам и романтизам кој живеел и творел крајот...

Вистинско време за брак, деца и семејство

Времето се дели на квантитативно и квалитативно време. Квантитативно време е она што се претставува нумерички - се гледа на часовник, години, календар и...

Превкусна „Песок“ торта готова за 20 минути, без печење (РЕЦЕПТ)

Состојки - песочна торта: 1 литар млеко2,5 дл слатка павлака или шлаг125 гр шеќер во прав9 лажици шеќер4 пудинзи од ванила100 гр кокос (мелени ореви...

Како да се заштитите од појава на херпеси на уста во текот на есенскиот...

Најчеста причина за појава на херпес на устата е недостаток на витамин Б2, анемија, стомачни заболувања, габи, несоодветна хигиена, но и лошо поставена протеза....

Најбогат писател кој умрел како бездомник:

Многу Руси тврдат дека Лав Николаевич Толстој е генијалец, а има и такви што мислат дека бил луд. Во секој случај, тој е еден од...

Кој е во реалноста фамозниот капетан Кука од „Петар Пан“?

Капетан Кука, или Џејмс Кук е англиски морепловец, откривач на источниот брег на Австралија, многу острови во Јужниот Тихи Океан и прв кој ги...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!