39.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

Живот по политиката: Иван Пернар има нова професија во Дубровник

Откако хрватските гласачи целосно го елиминираа од хрватската политика на последните избори, Иван Пернар речиси исчезна од социјалните мрежи и медиумите. Сепак, Дубровник пишува одлични...

Најчеста причина која предизвикува хрчење кај децата и возрасните!

Апнеја (грчки απνοια, α- без, πνεειν- дишење, латински апнеја) е краткотрајно прекинување на надворешното дишење (со зачувано внатрешно дишење) или пауза при дишењето подолго...

Будење од сон под чувство дека паѓате е честа појава! Еве што значи:

Иако нема причина за загриженост, хипничката конвулзија се јавува и кај совршено здрави луѓе, и постојат неколку причини кои можат да се поврзат со...

Карактеристики кои ја прават жената „поженствена“ и привлечна

Голем дел од мажите наоѓаат само еден атрибут да ја објаснат женската природа и таа се мери во градација на женственоста. Но, доколку се запрашаме...

Заборавен, но многу здрав пијалок. Пијте го наместо кафе!

Оние кои пијат кафе често, и оние кои не пијат кафе - би можеле да пијат какао или природно топло чоколадо (без додатоци и...

Како да ја уредите спалната соба за побрзо и полесно заспивање?

Спиењето е важно за здравјето на организмот, а со тоа ќе добиеме функционален ден. Неколку работи што треба да ги имаме на ум кога е...

Владета Јеротиќ: Најголем број од болестите се психосоматски

-Од грип до рак - сите болести се психосоматски! - говореше академик Владета Јеротиќ. Психосоматска болест е физичко заболување предизвикано од психолошки причини кои негативно...

Рецепт за супа со лук: Конзумирајте ја наместо антибиотици

Супа од лук направена со околу 50 чешниња лук, црвен кромид и мајчина душица може да ги победи повеќето вируси на грип, настинки. Се чини...

Од каде го добила името „чајната кобасица“ и од каде потекнува?

Дали некогаш сте се запрашале зошто тип на колбас се нарекува чајна кобасица и дали има врска со популарниот пијалок наречен ЧАЈ? Кога се појави...

Сигурни сигнали: Како да знаете дека му/и се допаѓате

Бихејвористичките психолози издвоиле неколку постапки кои ги прават луѓето кога се во близина на некој што им се допаѓа. Ова се сигурни сигнали да препознаете...
3,569FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!