Иако чајот во голема мера се препорачува за бројни здравствени придобивки, се вели дека еден вид е поврзан со поголем ризик од рак.

Билниот чај Jerba mate, по потекло од Јужна Америка, е поврзан со дури шест различни форми на рак – се служи во дрвени саксии со метална сламка и е широко пофален за неговата висока содржина на антиоксиданси. Но, и покрај минералите и витамините, студиите сугерираат дека високите дози и продолжената употреба на чајот мате може да се поврзани со зголемен ризик од рак на простата, мочниот меур, устата, хранопроводникот, белите дробови и главата.

Чајот содржи полициклични ароматични јаглеводороди (PAH), кои исто така се наоѓаат во месото на скара и во чадот од тутунот.

ИЗВОРАло
претходниот член,Добра вест за љубителите на „Сексот и градот“: Нова сезона 25 години подоцна, но без ликот на Саманта и Ѕверка
Следната статијаСекогаш бидете подготвени да застанете зад одлуките што ги носите

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде