Карли Кем, иако беше целосно вакцинирана со вакцината Џонсон и Џонсон, забележа дека го изгубила мирисот и вкусот.

Кога се сети на настаните, сфати дека се чувствува многу уморно во деновите пред појавата на овие симптоми, а дополнителните симптоми ја убедиле дека не станува збор за обична настинка.

Според експертите, вакцините се многу ефикасни во спречувањето на појава на сериозни симптоми, но ниту една вакцина не е 100 проценти ефикасна, објасни др. Лиза Адамс, декан на Универзитетот Дартмут.

Знаеме дека има и ќе има случаи на инфекција кај вакцинирани лица, но сега сме во ситуација кога многу малку вируси се во оптек.

Исто така, кај овие луѓе формата на болеста ќе биде блага, додаде таа.

Вакцините постојат за да се спречи хоспитализација и смрт

Д -р Рошел Валенски, директор на Центрите за контрола на болести, рече дека новите податоци покажуваат дека 99,5 проценти од смртните случаи се меѓу луѓе кои не се вакцинирани.

Од 157 милиони луѓе вакцинирани во САД, само 733 починале. Околу 75 проценти од новите инфекции се случиле кај луѓе на возраст над 65 години.

Пол Офит, директор на Детската болница во Америка, додаде дека вакцините се уште ја исполнуваат нивната задача. –Целта на вакцината е да ве заштити од болничко лекување и смрт. Ако имате блага инфекција, тоа не е ништо страшно, додаде тој.

Симптоми на инфекција кај вакцинирани лица

Според податоците, се чини дека инфекциите се благи и честопати без симптоми.

Маша Гесен, новинарка во Њујоркер, исто така се разболела иако била вакцинирана. Болеста беше блага, а симптомите вклучуваат течење на носот, иритација на очите, замор, губење на мирис и вкус, но сите исчезнуваат за една недела.

Некои, исто така, појавиле запек и главоболки.

ИЗВОРАло
претходниот член,НАЈШОКАНТНА СЦЕНА ОД КАБУЛ: Очајни родители го префрлаат бебето во пелени преку бодликава жица на американски војници
Следната статијаБизарни навики на големите книжевници додека ги пишувале своите грандиозни дела!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде