Родена е во 1729 година како Софија Август Фредерик фон Анхалт-Цербст во Шчечин во денешна Полска и имала добри предизпозиции за богат брак благодарение на добрата крвна линија на нејзината мајка.

Жената која најдолго владеела со Русија, а историјата ја памети како Кетрин Велика, всушност беше ќерка на пруски принц.

Кога имала само 15 години, добила покана од руската царица Елизабета Прва Петровна, која го преземала рускиот престол само три години пред тоа.

Невенчана и без деца, Елизабета го избрала својот внук Петра за нејзин наследник и решила да му најде невеста.

Младата пруска принцеза, добро обучена од нејзината амбициозна мајка, оставила позитивен впечаток на царицата Елизабета, а свадбената церемонија се одржала на 21 август 1745 година, откако невестата го прифатила православието и го добила името Катерина.

Катарина и нејзиниот сопруг Петар Фјодорович имале трнлив брак од самиот почеток. Иако младата пруска принцеза била донесена да роди наследник, осум години брак поминале без потомство.

Некои историчари веруваат дека Петар не бил во можност да го одржи бракот, додека други веруваат дека тој бил неплоден, што довело до незадоволство во бракот и вонбрачните односи на двајцата сопружници.

Катерина била во врска со рускиот офицер Сергеј Салтиков, за кого се верува дека е вистински татко на наследникот на Кетрин Пол, кого го родила во 1754 година, меѓутоа, постојат сомневања дека Петар не е татко на ниту едно од четирите негови деца кои сопругата родила.

Таа го избркала својот сопруг од престол и така станала царица

Елизабета Петровна починала во јануари 1762 година, а Петар III и Катерина дошле на тронот по нејзината смрт.

За да остави трага, Петар наскоро ја завршил војната меѓу Русија и Прусија, враќајќи ги во оваа земја претходно освоените територии, што било многу непопуларно меѓу руската армија.

Програмата за реформи ја влошила инаку тешката позиција на кметите и сето тоа влијаело на Катарина, која се плашела од понатамошните планови на Петар.

Како што растела напнатоста, така растеле и плановите за соборување на Петар.

Откако бол откриен заговорот во јули 1762 година, Катарина дејствувала брзо и со поддршка на најмоќниот воен полк организирала апсење на нејзиниот сопруг.

Само шест месеци откако станал цар, Петар абдицирал, а Катерина била прогласена за единствена владетелка на Русија.

Набргу по апсењето, Петар III бил убиен во затвор.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде