Замор, губење на чувство за мирис и болка во градите се едни од најпознатите долгорочни последици од мокрењето во кревет, сепак, според најновото истражување, скоро четвртина од поранешните пациенти се соочуваат со опаѓање на косата.

Студијата објавена во списанието „Лансет“ открива дека 359 лица од 1.655 хоспитализирани во Вухан или 22 проценти доживеале опаѓање на косата шест месеци откако биле отпуштени од болницата, објави „Дејли меил“.

Дерматолозите велат дека опаѓањето на косата е нормален психолошки одговор на стресен настан, како заразна болест, и е само привремен, но ковид може да предизвика алопеција, каде што опаѓањето на косата е трајно.

Кинеските автори сакаа да ги испитаат долгорочните здравствени последици од ковид, попознат како „пролонгиран ковид“.

Како што рекоа, овие симптоми остануваат во голема мера нејасни, иако Националната јавна служба на Англија (NHS) вклучува список од 14 последици, вклучувајќи замор, отежнато дишење, несоница, вртоглавица, болка во зглобовите, депресија и вознемиреност.

Губење на косата не е на списокот со NHS.

Целта на оваа студија е да ги опише долгорочните последици врз пациентите кои биле подложени на ковид – наведуваат авторите од Кинеската академија на медицински науки.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Новата руска вакцина „ковивак“ штити од вирусот 2 до 3 години
Следната статијаБиографија на најмоќната руска царица: интриги и пикантерии

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде