Првите податоци за ширењето на ковид по вакцините во Велика Британија сугерираат дека тие имаат „спектакуларно“ влијание врз запирање на сериозни болести, велат истражувачите.

За неколку недели, една доза го намалува ризикот од прием во болница за најмалку три четвртини за над 80-тите години, според наводите на BBC.

Истражувачите рекоа дека ова е особено импресивно бидејќи оваа возрасна група е најнежна и има најмалку силен имунолошки одговор.

Следењето на здравствениот персонал исто така покажува дека вакцинацијата помага во намалување на преносот.

Досега третина од возрасните примиле вакцинација во Велика Британија.

Но, беа покренати прашања во врска со одлуката да се остави јаз од три месеци помеѓу првата и втората доза.

Податоците од јавно здравство Англија (PHE) и јавно здравје Шкотска (PHS) се објавени на денот кога владата во Англија ги укина ограничувањата.

Истражувањето беше спроведено одделно во двата народа, но и двете студии вклучуваа следење на вакцинираните и нивно споредување со луѓе што не биле вакцинирани (контролна група).

Студијата за ПХС откри дека до четвртата недела по првата доза од вакцинација со „Фајзер“ или „АстраЗенека“, ризикот за примен во болница е намален за 81%.

Водечкиот истражувач, професор Азиз Шеик, смета дека резултатите се импресивни и двете вакцини работат „спектакуларно“.

Овие резултати се многу охрабрувачки и ни дадоа големи причини да бидеме оптимисти за иднината, додаде тој.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде