Проблемот со кандида стана почест поради слабеењето на имунитетот и глобалната пандемија на коронавирус.

Првите знаци на ширење на кандида може да се препознаат во усната шуплина. Кандида во устата значи горење, болка, наслаги како резултат на голем број на кандида.

Може да се случи клиничката слика да не е јасна и депозитите да имаат псевдомембранозен облик, односно единствена мембрана која е белузлава и зад која има воспаление.

После тоа, кандидата се шири понатаму и се држи до цревниот ѕид.

Ако нејзиниот раст не биде запрен тогаш, се размножува и создава ситни дупки во цревниот ѕид.

Ви донесуваме четири медицински чаеви кои го решаваат проблемот со упорна кандида.

Мешавина од чај против кандида

Направете мешавина од чај од 50 грама пелин, 50 грама лисја од орев, 100 грама бршлен и 100 грама жалфија, па истурете 3 лажици од оваа смеса со 500 милилитри врела вода.

Оставете сè да отстои еден час, а потоа пијте двапати на ден.

Чај од глуварче

Чајот од корен од глуварче е одличен пробиотик и му помага на црниот дроб да се ослободи од токсините што ги произведува кандидата.

Чајот се користи и за подобро варење и за намалување на надуеноста. Чајот се подготвува од лажица сецкан корен од глуварче, кој се става со 250 милилитри врела вода, а потоа се остава да стои покриен 10 до 15 минути.

Се консумира најмалку три пати на ден.

Чај од ѓумбир

Се препорачува да се користи ѓумбир секој ден, како додаток на оброците. Бидејќи има силни антифунгални својства, можете да направите и чај: исечете парче свеж ѓумбир со големина од 1 сантиметар и варете 15 минути на тивок оган.

Можете да додадете малку сок од лимон. Овој чај се препорачува и за други воспалителни состојби и можете редовно да го пиете од 1 до 2 чаши.

Чај од коприва

Чајот од коприва се подготвува со истурање лажичка суви и сецкани лисја од коприва со чаша врела вода и оставање да се покрие 10 до 15 минути додека не се олади.

Овој чај го детоксицира телото и е одговорен за зачувување на нивото на бакар за време на инфекцијата.

Се консумира најмалку три пати на ден се додека не се уништи кандидата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде