Според фенг шуи, филозофијата за уредување на простор на таков начин што ќе привлече добра и исфрли лоша енергија, креветот во кој спиете никогаш не треба да стои под прозорецот.

Кога спиете под прозорец, тоа ја ослабува вашата енергија, што на тој начин нема соодветна заштита.

Според оваа древна кинеска филозофија, главата на креветот не е ставена директно под прозорецот бидејќи директното изложување на прозорецот може да го попречи спиењето, да ја намали виталноста, па дури и да доведе до здравствени проблеми.

Светлината што влегува во просторијата низ прозорецот и која паѓа веднаш врз вас, ако креветот е под прозорецот, може да го наруши природниот циклус на спиење и да го зголеми нивото на будност за време на спиењето.

white bed linen with white pillows
Горниот дел од креветот треба да биде во обратна насока од прозорецот

Со други зборови, нема да можете да спиете мирно и нема да се одморите добро.

Според фенг шуи, идеално е главата на креветот да се сврти кон ѕидот каде што нема прозорци, а ако тоа не е можно поради изгледот на просторијата, тогаш негативниот ефект на прозорецот може да се намали со заштита на очите.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Билни комбинации и чаеви за борба против кандидата
Следната статијаРазумноста на кукавиците: Етика на должност или етика на храброст

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде