Во лето го поминуваме поголемиот дел од времето надвор на сонце.

Честопати се мисли дека кремата за сончање треба да се нанесува само кога се сончаме директно, меѓутоа, секое изложување на сонце во најтоплиот дел од денот треба да биде придружено со заштитен фактор.

Колку често да се нанесува кремa за сончање?

Покрај спречувањето на кожните заболувања, секојдневната примена на крема за сончање може да помогне и во спречување на предвремено стареење на кожата.

Помалку е веројатно дека ќе добиете брчки, доделена кожа и старечки дамки.

Примената на дневниот заштитен фактор не е тешка, но прашањето е колку често треба повторно да го применуваме?

Всушност, одговорот е прилично едноставен. Одговорете на експертот дека без оглед на SPF вредноста на вашата крема за сончање, секогаш е потребно да ја нанесувате повторно на секои 2 часа или веднаш по силно потење или пливање.

Причината зошто треба повторно да нанесеме заштитен фактор без оглед на активноста е тоа што УВ зраците работат со креми за сончање.

УВ зраците ја намалуваат ефикасноста на вашата крема за сончање во текот на денот. Значи, не треба да заборавиме да го примениме повторно два часа.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Проф. Метју Саливен: Уште 33 вируси ќе го нападнат човекот наското!
Следната статијаФилозофско интервју со Жарко Павловиќ: Измијте ги рацете додека капиталот создава нова криза под „хируршки маски“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде