Ознаката на производот во скалата на бои од А до Е се пресметува врз основа на научен алгоритам кој ја зема предвид содржината на негативните нутритивни фактори како енергија, едноставни шеќери, заситени или заситени масти и соли, кои се наведени во задолжителните задолжителна нутритивна декларација.

Истовремено, се земаат предвид позитивните елементи како влакна, протеини, овошје, зеленчук или избрани јаткасти плодови.

Системот за означување Nutri-Skore значи дека не треба да се фокусирате исклучиво на производи со ознаки А и B, и целосно да се откажете од етикетите D и E.

Суштината е во рамнотежа – производите кои имаат „позелени“ бои треба да се консумираат почесто и повеќе во однос на производите означени со црвена или портокалова боја, за кои одвреме-навреме се одлучуваме. Сè друго е лесно, следејќи ја азбуката на урамнотежена исхрана.

Со системот Nutri-Skore, патот до урамнотежена исхрана станува многу едноставен. Најдете производи со азбука на урамнотежена исхрана, бидејќи сега е полесно да се избере најдобрата храна и да се постигне хранлива рамнотежа.

Азбука на урамнотежена исхрана
  • А – јадете секој ден
  • Б – јадете често
  • В – јадете умерено
  • Д – само повремено
  • Е – кога заслужуваш, малку да засладиш
Како избирате намирници во продавницата?

Овој нутритивен резултат првично беше составен од тим експерти предводени од професорот Мајк Рајнер од Универзитетот Оксфорд. Како систем, Nutri-Score исто така препорачува користење на Европската канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) како јасен систем за означување на исхраната за храна и пијалоци.

Во 2017 година, Франција стана една од првите земји што почна да користи таков систем во пракса.

Се уште е под знак прашалник кога ваков систем ќе биде вообичаен дел од нашите продавници. Во моментов, ваква ознака се користи во 14 европски земји.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Како да препознаете интелигентен човек и да го изберете за ваш соработник?
Следната статијаВистинската мера на добриот вкус и убавиот стил

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде