Сите го сакаат тој момент кога се гушкаат во миризлива постелнина. Тоа е главно мирис на детергент или омекнувач што брзо се мие. Сепак, постои еден трик кој можете да го искористите и секоја вечер вашите чаршафи ќе мирисаат на најубавите мириси.

Се што треба да направите е да направите спреј за да ги испрскате навлаките за перници и ќебето. Главната состојка на овој спреј е есенцијалното масло, па во зависност од тоа кој мирис го преферирате, можете да користите различни ароми (мирис на море, цитрус, бор, ливадски цвеќиња…).

Состојки:

  • етерично масло по ваш избор (30 капки ако сакате појак мирис или 20 ако сакате поблаг)
  • 100 ml медицински алкохол
  • 300 ml дестилирана вода

Прво измешајте ги алкохолот и дестилираната вода, а потоа додадете го етеричното масло. Кога сите состојки ќе се соединат, истурете во шише со распрскувач.

Испрскајте ја постелнината и мирисот ќе трае. Имајте на ум дека не е замена за миење на чаршафите, туку само смеса која ќе послужи да се чувствувате поудобно во собата додека спиете.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Предности и маани на заеднички живот пред брак
Следната статијаОдржете го вниманието на вашето дете додека сте на долг пат со помош на овие игри

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде