Сите го сакаат тој момент кога се гушкаат во миризлива постелнина. Тоа е главно мирис на детергент или омекнувач што брзо се мие. Сепак, постои еден трик кој можете да го искористите и секоја вечер вашите чаршафи ќе мирисаат на најубавите мириси.

Се што треба да направите е да направите спреј за да ги испрскате навлаките за перници и ќебето. Главната состојка на овој спреј е есенцијалното масло, па во зависност од тоа кој мирис го преферирате, можете да користите различни ароми (мирис на море, цитрус, бор, ливадски цвеќиња…).

Состојки:

  • етерично масло по ваш избор (30 капки ако сакате појак мирис или 20 ако сакате поблаг)
  • 100 ml медицински алкохол
  • 300 ml дестилирана вода

Прво измешајте ги алкохолот и дестилираната вода, а потоа додадете го етеричното масло. Кога сите состојки ќе се соединат, истурете во шише со распрскувач.

Испрскајте ја постелнината и мирисот ќе трае. Имајте на ум дека не е замена за миење на чаршафите, туку само смеса која ќе послужи да се чувствувате поудобно во собата додека спиете.