Системот за ментално здравје на Нов Зеланд е „во криза“ и во полоша состојба сега отколку пред четири години, велат ескпертите – и покрај многу најавуваните владини напори да го реформира и да даде приоритет на националната благосостојба.

Обврската за подобрување на досието за ментално здравје на Нов Зеланд е во срцето на прогресивната, лабуристичка влада предводена од Јакинда Ардерн.

Земјата има трајни предизвици со менталното здравје, вклучително и највисока стапка на самоубиства кај младите во развиениот свет.

Кога Ардерн ја водеше својата прва изборна кампања во 2017 година, таа го направи централно изборно прашање.

Време е да се стави крај на тага и загуба, да сакаме и да се надеваме на нашата следна генерација, рече Ардерн во тоа време, во насолзениот говор пред семејствата кои ги загубија членовите од самоубиство.

Новозеландска криза со менталното здравје е потенцирана со епидемијата од ковид.

И покрај тие инвестиции, суштинската реформа на системот за ментално здравје на Нов Зеланд се покажа како тешка.

Вкупната стапка на самоубиства во земјата остана релативно статична, падна малку во минатата година по историското највисоко ниво во 2019 година.

Најновите годишни извештаи од Канцеларијата за ментално здравје и услуги на зависност конечно беа објавени во средата, со податоци од 2018 и 2019 година ослободувањето постојано се одложуваше, така што до сега најновите податоци беа за 2017 година, кога претходната влада на Националната партија беше на власт.

Овие нови податоци претставуваат една од првите широко распространети проценки на системот за ментално здравје под сегашната влада – а агенциите за социјални услуги велат дека не успеваат.

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Ако имате проблем со прејадување, применете ги овие тактики пред да почнете со јадење!
Следната статијаЕМА: Ниту една возрасна или полна група не е особено склона кон згрутчување на крв по примање на вакцина од АстраЗенека

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде