Препорачливо е да јадете приближно во исто време од денот.

Појадокот треба да биде до 9, ручекот помеѓу 12 и 14, а вечерата до 20.

Постои позната англиска поговорка „Појадувајте како крал, споделувајте ручек со пријател и подарете му вечера на непријателот“.

Појадокот е важен, но не се очекува да биде најубавиот оброк.

Главниот оброк нека биде ручек. Квалитетна вечера е полн оброк, полесен за варење.

Често се слуша дека не треба да се јаде после 18 часот.

Ова е добар совет за луѓето кои одат во кревет во 20 часот.

Бидејќи треба да легнете до 23 часот, поприфатливо е да вечерате во 19.30 часот и да не јадете ништо до утрото отколку да вечерате во 17.30 часот, а потоа да јадете планина закуски од 20 до 23 часот додека гледате телевизија, што воопшто не се вклопува планот за слабеење.

Најмалку 4 часа помеѓу оброците не треба да јадете ништо друго, освен да пиете вода или цеден сок од лимон.

Исто така, важно е секој ден оброците да ви бидат во точно определен период и да не го изместувате вашиот биоритам.

ИЗВОРСлободна Далмација / Мој збор
претходниот член,Совети како да ја зголемите мотивацијата за тренинг?!
Следната статијаРецепт за витамински ручек кој ви дава енергија за жешки денови!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде