Веќе подолго време слушаме дека лесната прошетка после оброк е една од најдобрите работи што можеме да ги направиме за нашето здравје, но понекогаш се чини невозможно затоа што брзаме на работа наутро, а за време на паузата за ручек често правиме немам време да одиме на прошетка.

Културата на одење после оброк е особено популарна кај Италијанците кои многу добро знаат колку е тоа здраво за нивниот организам.

Една студија покажа дека пешачењето после оброк е исто така корисно за спречување на дијабетес тип два.

Во истражувањето учествувале постари луѓе кои оделе на лента за трчање 15 минути по оброкот, што влијаело на малите флуктуации на шеќерот во крвта во следните часови.

Исто така, истражувањето покажа дека тие кратки прошетки по вечерата се уште покорисни за намалување на нивото на шеќер во крвта отколку 45-минутната прошетка наутро или подоцна попладне.

Ова знаење е особено корисно за оние кои немаат време да одвојат време за прошетка во текот на денот, бидејќи е многу полесно да го најдат навечер.

Ако на тоа се додаде дека голем број луѓе го јадат најголемиот оброк во текот на денот навечер, а веднаш потоа седнуваат на каучот или лежат по него.

Резултатот ќе биде големо зголемување на гликозата во крвта што може да трае со часови, забележува една од научниците, Лорета ди Пјетро, ​​професорка по наука за вежбање на Факултетот за јавно здравје на Институтот Милкен на Универзитетот Џорџ Вашингтон.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Грижата за бездомни животни им припаѓа на сите кои се совесни, но што со оние кои се надлежни?
Следната статијаЕМА: АстраЗенека и Џонсон и Џонсон предизвикуваат ретко воспаление на рбетниот мозок!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде