Попречниот миелитис е воспаление на едната или двете страни на ‘рбетниот мозок и може да предизвика слабост во рацете или нозете.

Експертите од Европската медицинска агенција (ЕМА) во петокот предложија можните несакани ефекти од вакцината против коронавирус на AstraZeneca да се додадат на ретко воспаление на ‘рбетниот мозок, попречен миелитис.

Вакцината наиде на неколку пречки, вклучително и прекин на производството и регулаторни истраги поради ретки случаи на сериозни несакани ефекти како што е згрутчување на крвта, што доведе неколку земји да ја ограничат или прекинат нејзината употреба.

Одборот за безбедност на ЕМА, исто така, ја повтори својата препорака слично предупредување да се примени и за вакцината Џонсон и Џонсон.

Попречниот миелитис е воспаление на едната или двете страни на ‘рбетниот мозок и може да предизвика слабост во рацете или нозете, сензорни симптоми, проблеми со мочниот меур или варење.

Комитетот ги разгледа податоците и заклучи дека може да има причинско-последична врска помеѓу овие вакцини и попречниот миелитис.

Сепак, тој додаде дека односот помеѓу придобивките и ризиците од двете вакцини останува непроменет.

Агенцијата, исто така, предложи да се ажурираат информациите за вакцината AstraZeneca во врска со згрутчувањето на крвта по првата доза за да се види дека помалку такви несакани ефекти биле пријавени по втората доза.

Од 1.809 случаи на ниско-тромбоцитно згрутчување на крвта пријавени во светот, 1.643 биле пријавени по првата доза и 166 по втората.

ИЗВОРЈутарњи лист
претходниот член,15 минути пешачење после јадењето е секогаш добра идеја!
Следната статијаПрогласена уште една кризна состојба во Македонија, еве за што се работи:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде