дома животен стил Храна која не дебелее, а содржи протеини, антиоксиданси, диетални влакна и е...

Храна која не дебелее, а содржи протеини, антиоксиданси, диетални влакна и е безглутенска

933
0

Во сезоната, ова е практична „улична храна“, и во текот на целата година задоволувачка храна од разни композиции.

Пченката ни е достапна цела година, но крајот на летото и почетокот на есента се вистинска сезона, бидејќи раните сорти се собираат во август и кон крајот на септември. Привлечниот мирис на печени или варени клaстови потоа ги преплавува улиците, така што секој може да ужива во оваа домашна „брза храна“. Но, пченката често се доживува како нездрава храна што дебелее.

Дали има вистина во тоа?

Како и повеќето видови храна, пченката не е ниту магичен лек ниту отров. Денешната пченка е значително различна од онаа што ја јаделе домородните Американци – преку селективно одгледување, нејзината големина, боја, вкус, а со тоа и составот, се сменија.

Различни состојки


Просечен пченкарен кочан има околу 300 зрна. Според Министерството за земјоделство на САД (USDA), тој тежи околу 90 грама и содржи од 80 до 100 калории, 20 грама јаглени хидрати (најчест е скроб), 3 g протеини, 2 g влакна и само 1 g маснотии.

Содржи витамини од групата Б (претежно Б1, што е важно за функцијата на мозокот), витамин Ц, магнезиум, фосфор, железо, но и антиоксиданти, на пример, бета каротен (претходник на витамин А). Неговиот состав е разновиден, но во споредба со другите растителни јадења, особено овошјето и зеленчукот, нема високо ниво на витамини и минерали. Просечниот клип содржи, на пример, 4 проценти од препорачаната дневна доза на витамин А, 6 проценти од препорачаната дневна доза на витамин Ц и 2 проценти од препорачаната дневна доза на железо.

Честопати се истакнува дека пченката има малку неконзистентен состав – голем дел од јаглехидрати и ниски концентрации на витамини и минерали. Јаглехидратите се заситени, па ако јадете поголеми количини пченка, едноставно нема да имате простор за повеќе нутритивно богата храна, велат „противниците“ на пченката. Диетите што ја исклучуваат пченката, како што се палео и кетогените диети, имаат толку многу варијабли што студиите не беа во можност да ги утврдат потенцијалните придобивки за здравјето од избегнување на пченка.

Пченката има голем број на здравствени придобивки, но содржи шеќер, голем процент на целулоза што може да го забави варењето и маснотии кои може да се наталожат доколку се конзумира во неумрени количини.

Здравствени придобивки


Во умерени количини, пченката е здрава состојка во разновидната диета. Некои од неговите здравствени придобивки се докажани.

  • Антиоксиданси

Некои сорти пченка се богати со антиоксиданти, особено оние од групата каротеноиди. Соединенијата кои делуваат како антиоксиданти се ослободуваат со готвење или печење пченка. Антиоксидансите ги менуваат штетните ефекти на слободните радикали, соединенија кои играат улога во процесот на стареење и голем број хронични болести. Каротеноидите се богати со разни зеленчуци и овошја со црвена, жолта, портокалова и зелена боја, на пример, моркови, домати, сладок компир, тикви, зелен лиснат зеленчук.

  • Диетални влакна

Како и многу растителна храна, пченката содржи диетални влакна, но често на пониско ниво од другите извори. На пример, половина чаша варен грав содржи 9,6 грама влакна, а еднаква количина варена пченка 2,1 грам. Јадењето храна што содржи влакна го стимулира варењето и го намалува ризикот од запек. Но, ефектот би можел да биде уште поважен за нив – големо американско истражување од 2011 година открива врска помеѓу внесот на диетални влакна и помал вкупен ризик од предвремена смрт, особено оние од кардиоваскуларни, заразни и респираторни заболувања.

  • Без глутен

Пченката е житарица, но не содржи глутен. Ова го прави погоден и безбеден за исхраната на луѓето со целијачна болест и оние кои не толерираат глутен.

  • Богата со протеини

Пченката е побогата со протеини од многу други растителни јадења, што ја прави добар избор за вегетаријанци и вегани и секој што сака да добие повеќе протеини од не-животински извори. Истражувањата сугерираат дека високо протеинска диета може да биде добра поддршка за здраво слабеење и подобро регулирање на гладот.

Извор: zivim.gloria.hr