Блага, сочна и вкусна, лубеницата е омилено овошје налето. Нејзината црвена боја и освежителен вкус ја прават да биде симбол на летното овошје. Но она што можеби не сте свесни е дека ова овошје одлично дејствува на вашето здравје. Изобилува со нутритивни материи, содржи малку масти и го хидрира вашето тело.

Моќен антиоксиданс
Покрај лубеницата, постои и друга летна храна која е моќен антиоксиданс, а тоа е доматот. Сепак, од сите летни јадења, лубеницата е сè уште најдобра во борбата против слободните радикали кои ги оштетуваат клетките и го загрозуваат имунолошкиот систем.

Ликопен – кој е најмоќниот антиоксиданс, во голема мерка го има во лубеницата и тоа е она што ја прави оваа храна толку здрава.

Извор на витамини

Освен фактот дека лубеницата е одличен начин за засладување во текот на летото, но и за нејзино зајакнување, содржи и високо ниво на витамини што му се потребни на организмот. Благодарение на содржината на лубеница, само еден дел е доволен за да задоволи една петтина од потребата на телото за витамин Ц и А. Покрај тоа, високото ниво на калиум го регулира крвниот притисок, што го одржува здравјето на срцето.

Витамин А
Овој витамин е важен за заштита на здравјето на очите, а неговото антиоксидативно својство помага во намалување на слободните радикали во телото.

Витамин Ц
Сите знаеме дека е потребен за зајакнување на имунитетот, но витаминот Ц го забрзува зараснување на раните, го спречува оштетувањето на клетките, го подобрува здравјето на забите и на непцата.

Витамин Б6
Витаминот Б6 е потребен за синтеза на серотонинот и норепинефринот (норадреналинот), кои се заслужни за вашето добро расположение.

Калиум
Доколку не ги сакате бананите, калиум можете да побарате во лубеницата. Помага во закрепнување на мускулите, подобро функционирање на мозокот и ги враќа електролитите во рамнотежа. Исто така помага во намалувањето на нивото на крвниот притисок.

Аминокиселини
Лубеницата содржи аминокиселини, аргинин и цитрулин. Тие се потребни за одржување на здравјето и целокупниот кардиоваскуларен систем и ја подобруваат циркулацијата.

Вода
Лубеницата ја сочинува 92% вода, што значи дека е одличен извор за хидратација и освежување во текот на жешките летни денови.

Извор: novosti.rs